MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2005


2005

Začátek nového roku 2005 je poznamenán velkou katastrofou, která postihla větší část přímořských států Asie a Afriky, které zalila obrovská vlna tsunami. Svět se pomalu vyrovnává s touto tragedií, při které zahynulo na 160 000 lidí. A tak koncem minulého a začátkem letošního roku se sjednotil téměř celý svět, aby pomohl postiženým státům.
V dubnu ohromila celý křesťanský svět zpráva, že 2.4.2005 zemřel po dlouhé nemoci papež Jan Pavel II. Svatý otec zastával svůj úřad téměř 27 let a zemřel ve věku nedožitých 85 let. Všichni lidé si uvědomují, že odešla velká osobnost a největší papež v historii Vatikánu. Jan Pavel II. byl pohřben v pátek 8.4.2005. Pohřbu se zúčastnily desetitisíce věřících z celého světa. Dne 19.4.2005 konkláve ve Vatikánu zvolilo nového papeže. Stal se jim německý kardinál Josef Ratzinger, který si jako nové jméno zvolil Benedikt XVI. Zvolení papeže oznámil bílý kouř, stoupající z komínu Sixtinské kaple.
Na naší politické scéně to začalo na jaře pěkně skřípat. U předsedy vlády Stanislava Grosse vypluly na povrch finanční částky, se kterými disponoval a jejichž původ nedokázal věrohodně objasnit. Vláda se postupně ocitala v krizi a hrozily předčasné volby. S.Gross nakonec rezignoval na post předsedy vlády a odstoupil. Na jeho místo byl zvolen Jiří Paroubek, člen ČSSD a dosavadní ministr pro místní rozvoj. Prezident republiky Václav Klaus jmenoval novou vládu.
Letos udělali po dlouhé době velkou radost sportovním fanouškům naši hokejisté. Na MS ve Vídni získali pro Českou republiku zlatou medaili. Na velké finále se fanoušci ze Svinošic a okolních obcí sešli v našem pohostinství, kde se přenos promítal na plátno. Reprezentanti ČR porazili Kanadu 3:0. Další sportovní událostí roku byl boj našich fotbalistů o postup na Mistrovství světa v Německu. Po dvojím vítězství nad Norskem, se čeští fanoušci konečně po dlouhých 16 letech dočkali postupu.

Počasí:
Začátkem roku byla zima poměrně mírná, sněhu málo, velký příval sněhu nastal ve druhé polovině února. Neobvyklé množství sněhu způsobilo kalamitu v celé republice. Vysoká sněhová pokrývka se udržela po většinu března a vypadalo to, že jaro snad ani nepřijde. Až pár dnů před Velikonocemi začalo náhlé oteplení, které způsobilo prudké tání velkého množství sněhu. Řeky a potoky nestačily odvádět vodu a hrozilo nebezpečí záplav. I na Blanenském okrese byl vyhlášen druhý povodňový stupeň a místy i třetí. Tato situace naštěstí netrvala dlouho a obešla se bez vážnějších následků. 
V první polovině dubna bylo počasí příjemné, teplé a v druhé polovině došlo k ochlazení a to ráno až několik stupňů pod bod mrazu. První květnový týden teplý, později se značně ochladilo a objevily se i přízemní mrazíky. Na horách sněžení. V první polovině června byly teploty příjemné letní kolem 25°C a víc, od poloviny zataženo, častější deště. Deštivé počasí provázelo celé prázdniny. Opravdu letních dnů nebylo mnoho. V červenci pár dnů tropická vedra přes 30°C. V srpnu se teplé dny střídaly s deštivými. Koncem měsíce bylo pár dnů 30°C. Podzim byl doslova krásný a slunečný, málo kdo pamatuje tak prosluněné a teplé počasí až skoro do poloviny listopadu. A tak bylo radostí dělat všechny podzimní práce na zahrádkách ,polích a kolem domků.
Kolem Vánoc příjemně překvapily přívaly sněhu, hlavně děti a milovníky zimních sportů. Po svátcích však bylo sněhu tolik, že v celé republice byl kalamitní stav. Neprůjezdné vozovky, náledí a množství padajících stromů, které neudržely váhu sněhu. Na Blanensku padaly stromy nejvíce u Hradského tunelu, v Josefově údolí u Adamova a v Moravském krasu.

Kultura:
Po roce začaly Svinošice žít opět přípravami na ostatky. A tak se v mnoha domácnostech už několik dní předem vymýšlely, kupovaly, šily a lepily různé maškarády. I letos se nás sešlo poměrně dost. Ve 13 hodin bylo před hospodou asi 50 masek. Ti co chodí každý rok, přišli i letos a k nim se přidalo i mnoho nových maškarád. Přišlo hodně mladých a hodně dětí. Masky byly opět různorodé jak kdo co našel, vyrobil nebo koupil. Mimina, batolata, bezdomovci, babky, dědci, ale i různé pohádkové postavičky, a to i z moderních pohádek, Šmoulové, Šebestová, sice bez Macha, ale zato s kouzelným sluchátkem. 

Ostatky 2005

Průvod obcí doprovázel harmonikář a houslista, kteří zahráli i večer při posezení v místní hospůdce. Škoda, že zatím stále u nás nejsou prostory pro pořádání večerní taneční zábavy a tak většina mládeže odešla na ostatkovou zábavu do Šebrova. První taneční zábava v opraveném kulturním domě proběhla v květnu a následně v dalších měsících.K poslechu a tanci hrála skupina Medium.
Po mnoha letech se v naší obci uskutečnilo vítání narozených občánků do života. Tato tradice u nás skončila někdy v osmdesátých letech a v letošním roce byl tento obřad znovu obnoven.

Do života byli vítaní tito občánci:
David Krátký                Svinošice 84
Ondřej Buňka               Svinošice 47
Amálie Svobodová     Svinošice 39
Lucie Šplíchalová        Svinošice 79
Daniel Dvořák             Svinošice 18
Emerich Bachel          Svinošice 91
Barbora Oblůková      Svinošice 38

Starosta obce pan Hemzal měl k zúčastněným proslov, školní děti předvedly pásmo básniček a písní. Všem novým občanům byly předány pamětní knihy. 
Druhé vítání občánků se uskutečnilo 13. listopadu. Tentokrát byly děti tři:

Lucie Antonovičová   Svinošice 65
Kryštof Svoboda        Svinošice 39
Valérie Ševečková    Svinošice 58

Dne 9.6.2005 proběhlo v Praze v Parlamentu České republiky slavnostní předání obecních symbolů, a to vlajky a znaku. Do rukou starosty obce Svinošice pana Hemzala předal udělení předseda Poslanecké sněmovny pan Lubomír Zaorálek.Předání obecních symbolů - 2005

Letošní Hody připadly na sobotu 20.srpna. Tak jako každý rok započala příprava na největší akci naší obce již v jarních měsících. Děti a mládež oprášily z dřívějších let svá taneční pásma. Jako překvapení letošních hodů však měla být „Česká beseda“ v podání ženáčů a manželek, včetně starosty obce. Česká beseda - 2005

Hody byly také spojeny se svěcením obecních symbolů, vlajky a znaku. V pátek 19.8. proběhly poslední přípravy, úklid a organizační zabezpečení. Večer pak stárci s pomocí starších občanů a za vydatné podpory diváků postavili 26 m vysokou „Máju“. Pak ještě generálka tanečního vystoupení a vše bylo připraveno. 
V sobotu v 9:30 pak špalírem stárků prošly děti nesoucí obecní znak a starosta pan Hemzal, rovněž v kroji, přinesl vlajku. Pan farář posvětil obecní symboly a odsloužil „Mši svatou“. Po mši starosta předal hlavnímu stárkovi „Hodové právo“. Všechny generace tanečníků předvedli svá vystoupení a odpoledne stárci zvali po obci na taneční zábavu. Večer k poslechu i tanci hrála kapela Styl Petroviče. Starosta všechny přivítal, opět proběhlo taneční pásmo a pak už byla volná zábava plná veselí, zpěvu a tance. Počasí nám oproti loňskému roku přálo. Letošní Hody byly hodnoceny jako jedny z nejlepších. Platících návštěvníků bylo kolem 260, což je standart, který se udržuje každý rok. V neděli po úklidu návsi, v místním pohostinství zahrála „Country kapela“. Hody - 2005

Letos se již potřetí pořádal zájezd do vinného sklípku. Tentokrát se posezení u dobrého vínka konalo ve Velkých Pavlovicích. Účastníků zájezdu bylo 37 ze všech věkových kategorií.
Koncem roku se v malém sále obecního úřadu uskutečnila dvoudenní modelářská výstava. Svoje práce předvedli převážně mladí modeláři, žáci ZŠ v Lipovce. Bylo možné vidět modely letadel, aut, lodí a kosmické techniky. Jako doplnění výstavy předvedla firma JR models svoje výrobky, převážně na dálkové ovládání.Výstava měla úspěch hlavně mezi mládeží a využít možnosti řídit tank ovládaný vysílačkou neodolal téměř nikdo.Za uspořádání této výstavy se zasloužil především pan Jiří Skoupý a mladí modeláři, kteří se o vystavované modely po dva dny starali.
Období před vánocemi patřilo opět setkání dětí a mládeže s našimi staršími občany. Vánoční besídka probíhala v malém sále obecního úřadu. Předškolní a školní děti předvedly pásmo písniček, básniček,koled a scének. Starší mládežníci,kteří v loňském roce předvedli vystoupení aerobiku, přišli letos s novinkou. Taneční kreace napodobující legendární skupinu Beatles. Vystoupení mělo velký úspěch. Starosta obce pan Hemzal všechny přivítal a popřál šťastné a veselé svátky. Před Vánocemi se na návsi opět rozsvítil Vánoční strom a na Štědrý den si mohli občané poslechnout pásmo lidových koled z místního rozhlasu.Vánoční besídka - 2005

Sport:
Začátkem září se na dětském hřišti konal další ročník soutěže v Petanque–Svinošické koule. Tento sportovní podnik má stále větší oblibu. V letošním roce se přihlásilo 15 dvojic a po urputných bojích zvítězilo družstvo LUCIE – manželé Šplíchalovi.
Zastupitelstvo obce 29.12.2005 uspořádalo v sále kulturního domu nultý ročník ve stolním tenise o putovní pohár. Turnaj byl rozdělen do dvou částí. V dopoledních hodinách se utkali žáci do 15 let. Přihlášených bylo šest.

                           1 místo – Antonín Fric
                           2 místo – Štěpán Novotný
                           3 místo – David Vala

Odpoledne pak byl zahájen turnaj pro dospělé hráče. Přihlášených bylo dvacet. Hráči byli losem rozděleni do dvou tabulek po deseti hráčích. Systémem každý s každým postupovali dva nejlepší z každé tabulky do semifinále. Z tabulky „A“ postoupil Petr Kopřiva z Lipůvky a Jiří Bárta. Z tabulky „B“ pak Michal Ridzi a Milan Novotný.
Ve finále se nakonec utkali Michal Ridzi a Milan Novotný

                           1 místo – Michal Ridzi
                           2 místo – Milan Novotný
                           3 místo – Petr Kopřiva
                           4 místo – Jiří Bárta ( nejstarší účastník turnaje )

Práce na obci:
Po několik let byla budova kulturního domu pronajata a v prostorách byla hospoda a herna. Tato činnost již skončila a budova se vrátila obci v dost žalostném stavu. A tak bylo přikročeno k rekonstrukci, aby mohl kulturní dům plnit opět svoji funkci. Rekonstrukce byla provedena v rámci finančních možností obce. Ve vnitřním prostoru firma opravila sociální zařízení, zprovozněna byla kuchyňka a sál dostal novou omítku a opravena byla i podlaha..
V polovině dubna bylo rozhodnuto zkulturnit lom u obecního úřadu. Tento prostor, využívaný hlavně jako venkovní posezení u táboráku, byl již dost zanedbaný. Část zvětralého skalního masivu se sesunula a kolem bylo vše zarostlé křovím a akáty. A tak do tohoto prostoru vjel bagr. Po dva dny byla zemina a kámen odváženy. Práce v lomu - 2005

Současně s touto prací zaměstnanci obecního úřadu pan Buchlovský a pan Bárta vykáceli porost, keře a suché stromy. Dřevo se použilo na první akci ve vyčištěném prostoru, a to bylo pálení čarodějnic. Letošní vatra měla poměrně úspěch a velkou účast. Pořadatelé zajistili občerstvení, pivo a limo a dostatečnou zásobu dřeva. Kdo měl chuť a zájem, jistě se dobře pobavil.
V tomto roce byl na obci zaveden internet firmou ELSIT. Vysílač je zabudovaný ve věži na obecním úřadě. S firmou však nastaly problémy, internet často „padá“, firma nemá moc zájem o připojení dalších občanů, vyřízení žádostí se neúměrně prodlužuje.Uvidíme jaký bude další vývoj situace.
Začátkem léta začaly první práce na dětském hřišti. Pro letošní rok je plánovaná rekonstrukce povrchu a převzetí budovy se sociálním zařízením. Budova byla pronajata firmě Brada-Vyskočil a byla součástí autodílny. Firma v tomto roce končí svou činnost a tak majitel nevyužil tříletou výpovědní lhůtu a objekt vrátil obci již letos na podzim. Ještě před započetím prací na povrchu, bylo hřiště oploceno ze strany ke zdi budovy pana Šplíchala. Rekonstrukce začala úpravou povrchu celého hřiště. Starý povrch byl stržen, hřiště urovnáno a navezena a udusána nová drť. Zároveň se kolem hřiště zabetonovaly obrubníky. Koncem roku zastupitelstvo řešilo problém celkové rekonstrukce kabin, kde je nutná nová voda, odpady, elektrika, podlahy, izolace a zároveň přestavění vnitřních zdí dle potřeby. Celková rekonstrukce v tomto rozsahu by přišla asi na 500 000 Kč. Otázkou zůstává využitelnost tohoto prostoru.
Pro zkvalitnění prací na obci byla zakoupena starší Terra s vlečkou a tak naši zaměstnanci pan Buchlovský a pan Bárta mohli v zimě zahájit rychlejší a kvalitnější posypové práce na obecních komunikacích. Vzhledem k velkým přívalům sněhu bylo práce dost a dost. Komunikace prohrnuje , tak jako v loňském roce traktor Lesů města Brna.
V roce 2005 měla knihovna ve Svinošicích 43 registrovaných čtenářů, z toho do 15 let jich bylo 10. Celkem si během roku vypůjčili 3 374 knih a časopisů. Ke konci roku je v knihovně 2 209 knih a časopisů, z toho naučné literatury 418 a krásné literatury 1 791. Je vidět že i v dobách videa a internetu má kniha stále svoje místo.

Svatby: Zuzana Kolářová     23.04.2005              Svinošice 102
                             Jacek 
               Jaroslav Antonovič  25.06.2005              Svinošice 65
               Jana Švecová   
               Marika Kadlecová   15.10.2005              Svinošice 103
               Libor Mazal                                          Staré Hvězdlice


Narození: Kryštof Svoboda 01.02.2005                  Svinošice 39
               Valérie Ševečková 12.09.2005                Svinošice 58

Úmrtí:   Emilie Žďárová        03.04.2005    84 let Svinošice 28

Jubilea: Jiří Bárta                                          60 let Svinošice 33
               Marie Kolářová                                60 let Svinošice 52
               Josef Štěpánek                                60 let Svinošice 9
               Božena Nečasová                             60 let Svinošice 89
               Františka Šplíchalová                       80 let Svinošice 79

Nejstarší občankou Svinošic je paní Zdenka Prokopová – 92 let Svinošice 95
Celkový počet obyvatel ve Svinošicích je ke konci tohoto roku 270.
Příští rok je rokem voleb obecního zastupitelstva, o to víc je potřeba se zamyslet nad tím, co se povedlo a nepovedlo nejenom v uplynulém roce, ale v celém volebním období.