MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2008


2008

Rok se sešel s rokem a opět před sebou máme čistý list kroniky.List nadepsaný 
letopočtem 2008. Co přinese, ať dobrého nebo zlého, to ukáže čas.

Ze světa
V letošním roce se pořádaly Olympijské hry v Číně v Pekingu. Našim sportovcům se nejlépe dařilo ve střelbě. Kateřina Emmina/Kůrková získala zlatou medaili za střelbu ze vzduchové pušky na 10 metrů a ze střelby malorážkou si odnesla stříbro. Druhou zlatou medaili vybojoval David Kostelecký ve střelbě z brokovnice. Další medaile získali deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, a to stříbro za vodní slalom. Další stříbro si odnesl skifař Ondřej Synek. V napínavém a velmi deštivém finále v hodu oštěpem se podařil výborný hod naší oštěpařce Barboře Špotákové a získala pro Českou republiku třetí zlatou medaili.
V prázdninových měsících vypukl nový válečný konflikt, a to mezi Ruskem a Gruzií. Spor se vedl o Jižní Osetii, kde žije třetina Gruzínců. Krizi a následný zásah ruské armády vyprovokovalo vedení Jižní Osetie. Moskva zahájila boje bombardováním přístavu Poti. Později se Ruská armáda vylodila v sousední Abcházii, mobilizovat začaly i Abcházské síly. Konflikt naštěstí netrval dlouho a po pěti dnech se ruská armáda stáhla z území Gruzie.

Z domova
Tak jak se očekávalo,došlo od nového roku ke zdražení některých potravin a zvedly se i ceny energie. Nedošlo však k žádnému drastickému nárůstu, tak jako loni na podzim. Ceny základních potravin prakticky zůstaly. Největší vliv na zvyšování cen má změna DPH z 5% na 9%. Na cenách energie se zvýšení projevuje zejména na vodném a stočném, také podražilo jízdné v dopravě. Světlejší stránkou reformy je snížení daně z příjmu.
Změnou také prošlo rozdělování rodičovských přídavků na děti. Nárok mají pouze rodiny, jejichž příjem nepřesáhl 2,4 násobek životního minima v minulém roce. Tím přišla o přídavky většina rodin.
Další položkou, která odčerpává peníze z naší kapsy jsou poplatky u lékaře a to 30 Kč za každou návštěvu lékaře, 60 Kč za každý den strávený v nemocnici, lázních nebo ústavech 
a léčebnách, 90 Kč za pohotovostní službu. Dále 30 Kč za každý vydaný recept.
V tomto roce skončilo pětileté volební období prezidenta České republiky Václava Klause. Nová volba prezidenta byla stanovena na pátek 8.2.2008. Kandidátem ODS byl dosavadní prezident Václav Klaus a kandidátem ČSSD Jan Švejcar. Páteční volba skončila ostrým konfliktem mezi ČSSD a ODS. Strany se ani nedokázaly domluvit na způsobu volby. Celý průběh provázelo vzájemné očerňování, urážky a vyhrožování. Celá páteční volba byla světovými médii označena jako „Pražský cirkus“, což není zrovna lichotivé. Prezident republiky v páteční volbě zvolen nebyl a nepodařilo se to ani v sobotním pokračování. Další kolo probíhalo za týden, 15.2.2008 a o překvapení se postarali komunisté, když nasadili svého kandidáta, europoslankyni Janu Bobošíkovu. Ta však těsně před volbou odstoupila. A tak 15.2.2008 byl novým prezidentem České republiky zvolen opět Václav Klaus. Ve třetím kole voleb získal 141 hlasů. Mezi vládními stranami však došlo k ostrému konfliktu mezi ODS, stranou zelených a lidovci.
Hned začátkem roku překvapil všechny svoje fanoušky a hlavně fanynky několikanásobný zlatý slavík Karel Gott. Ve svých 68 letech se zapřísáhlý starý mládenec oženil. Svatba proběhla za přísného utajení v Las Vegas. Šťastnou manželkou je 31 letá Ivana Macháčková. Navíc manželé Gottovi čekají druhého potomka.

Ve dnech 17 – 18 října proběhly volby do krajských zastupitelstev. Téměř ve všech krajích jednoznačně zvítězila ČSSD. V Jihomoravském kraji získala ČSSD 34,84% hlasů.
Na druhém místě je KDU-ČSL s 23,89% hlasy a třetí ODS s 15,88% hlasy. KSČM získala 14,41% hlasů.
Výsledky voleb v naší obci.

1      ČSSD                                 42 hlasů      37,7%
2      KDU-ČSL                            34 hlasů      28,1%
3      ODS                                  23 hlasů      19%
4      KSČM                                12 hlasů      9,9%
5      Strana zelených                   4 hlasy      3,3% 
6      Alternativa 2008                   3 hlasy      2,5%
7-9   SNK-Evropští demokraté        1 hlas       0,8%
7-9   Nezávislí                              1 hlas       0,8%
7-9   ČSNS                                  1 hlas       0,8%

Ostatní strany nezískaly žádný hlas. Celkově se zúčastnilo voleb 122 voličů, což je 53,7% účast. Jeden odevzdaný hlas byl neplatný.

Počasí
Začátkem roku bylo počasí zimní, do poloviny ledna mrzlo a napadlo něco sněhu. Od 12. ledna se teploty vyšplhaly nad nulu, a to až na 6°C. Sníh roztál a teploty do konce měsíce už zůstaly nad nulou. Obloha byla zatažená a občas se přidal déšť. Zato v únoru bylo počasí doslova jarní, krásné slunečné s teplotami nad 10°C. Takže počasí připomínalo spíš duben. V druhé polovině měsíce ranní teploty klesly něco pod bod mrazu. Březen byl spíše deštivý a chladnější, podobné počasí panovalo i v dubnu, a to doslova aprílové, chladné deštivé dny se střídaly s krásným slunným počasím. Začátkem března zasáhla Českou republiku jedna z nejsilnějších vichřic. Vítr strhával střechy domů, vyvracel stromy. Nedaleko Prahy přišla o život jedenáctiletá dívka, kterou srazil padající strom. Léto nás přivítalo příjemným teplým počasím v červnu a červenci a doslova tropickým počasím začátkem srpna kdy denní teploty přesahovaly 30°C. A tak všechna koupaliště doslova praskala ve švech a lidé byli opálení víc než ti, co trávili svou dovolenou v zahraničí. Tuto idylku občas narušily prudké bouřky a přívalové deště. Jedna taková bouřka zapříčinila i promočení a propadení časti stropu v obchodním domě Kaufland v Blansku. Naší obci se podobné přívalové deště vyhýbaly. Nebývale teplé a příjemné byly i podzimní dny. Teploty se dlouho držely nad normálem a ještě koncem října přes den neklesaly pod 10°C. Říjen byl celkově slunečný a suchý a až začátkem listopadu začaly podzimní deště. Prosinec byl bez sněhu a tak ani letos jsme se nedočkali bílých vánoc. V polovině prosince přišly alespoň silnější mrazy a tak zájemci o zimní sporty mohli nastříkat alespoň hřiště. Ledová plocha byla plně využita malými i velkými bruslaři a hokejisty.

Kultura
I letos proběhl na obci ostatkový průvod masek. Pěkné počasí vylákalo do ulic dospělé i děti. Opět bylo vidět různé dědky a babky, krajánka, klauna, vězně, čaroděje, rytíře ale i moderní postavičky z amerického kresleného seriálu Simpsonovi. Sešlo se asi 30 maškarád, což je o poznání méně než v uplynulých letech. Je to škoda, že o takovou pěknou a veselou tradici upadá zájem a to hlavně mezi mládeží. Celý průvod skončil v místním pohostinství.

Mezi jarní akce již neodmyslitelně patří oslava MDŽ pro naše ženy, která se konala v sále obecního úřadu. Pro všechny bylo připraveno pohoštění a od dětí kytička a básničky.
Posledního dubna sice počasí moc nepřálo, bylo chladno a zataženo, ale to nezabránilo čarodějnicím z širokého okolí v jejich sletu. Pálení čarodějnic ve skále patří již k dlouhodobé tradici Svinošic. Letos zajistil občerstvení hostinský pan Jan Plocek , který vede od loňského roku naši hospodu místo M.Buchtové. Účast byla hojná, protože přišlo i hodně lidí ze Šebrova, kde se letos vatra nepálila.
Po loňském úspěchu se letos pořádal druhý turnaj v šipkách. Účastníci byli rozděleni do tří věkových kategorií.

Děti do 10 let
1 – Adam Antonovič
2 – Ilona Antonovičová
3 – Kristýna Skoupá

Žáci od 10 do 18 let
1 – Sára Longová
2 – Miroslav Šedý
3 – Antonín Fric

Ve večerních hodinách pokračoval turnaj soutěží dospělých. 17 účastníků bylo rozděleno do dvou družstev. Z každého postupovali první čtyři do finále

Dospělí od 18 let.
1 – Josef Hemzal
2 – Zdeněk Smrž
3 – Emerich Bachel

V sobotu 16.8. pořádaly se v naší obci tradiční krojované „Hody“. Letos moc počasí nepřálo a tak předcházející den se stavěla mája v dešti. Proto se z bezpečnostních důvodů nestavěla tradičně, ale za pomocí techniky. Uplakané, deštivé počasí pokračovalo i druhý den a tak „Mše svatá“ a taneční pásma byla přesunuta do stísněných prostor kulturního domu. Pořádání večerní zábavy bylo ohroženo, ale nakonec se počasí umoudřilo a vše proběhlo jak mělo. Večer na návsi všechny přivítal starosta obce pan Josef Hemzal a stárci předvedli svoje vystoupení. Potom už hrála kapela Prorock k poslechu i tanci.

Poslední prázdninový víkend byl již tradičně sportovní. V pátek proběhl dětský turnaj v Petanque – Svinošické kuličky.

Výsledky turnaje
1 – Ondřej Novotný
2 – Lukáš Pospíšil
3 – Štěpán Novotný
4 – Dušan Vala

Druhý den pak proběhl velký turnaj pro dospělé – Svinošické koule. Přihlásilo se 22 párů. Po celodenním úporném boji, se již podruhé podařilo zvítězit družstvu „Lucie“ – manželé Šplíchalovi, kteří si odnesli putovní pohár.

Výsledky turnaje
1 – Lucie           2 – Cihelňáci        3 – Petting       4 – MaxTeam
5 – Bubáci         6 – Emíci             7 – Uzlíci          8 – Kozlíci
9 – Staroušci   10 – Kopčáci        11 – Účetní       12 – Naplaveniny
13 – Slováci     14 – Bazéni         15 – Tréglíci      16 – Pavlíci
17 – Ka-Brňáci 18 – JeJeTým       19 – Smržíci     20 – Autonova
21 – Hříbci       22 – Všeboři

Během celého dne byl zajištěn doprovodný program. Ukázka motocyklů Harlej Davidson a pro děti nafukovací lezecká stěna.

Začátkem října se konala na poli za obcí podzimní drakiáda. Pouštět draky přišlo přes dvacet dětí. I přes slabý vítr se všichni snažili udržet svoje výtvory ve vzduchu co nejdéle. Po tomto sportovním výkonu se děti i s rodiči mohli ohřát u táboráku a opéci si párky.
V neděli 21.12. v sále kulturního domu se tradičně konalo vánoční posezení. Děti opět předvedly svoje pásma písniček a básniček. Program byl letos obohacen vystoupením dětské hudební skupiny Kaštánci z Dolní Lhoty.
Tento rok se bohužel nepořádal turnaj ve stolním tenise a tak poslední sportovní akcí bylo „Silvestrovské bruslení“ pro malé i velké. Pořádaly se soutěže a bylo podáváno občerstvení pro zahřátí. Na ledě se vyřádily nejen děti, ale i jejich rodiče.

Práce
Na jaře také proběhla oprava fasády obecního úřadu. Po reklamaci byla fasáda kompletně předělána a to i s oranžovým nátěrem. Část práce byla hrazena z obecního rozpočtu, část byla uznána jako reklamace.
Tak jako loni, zajistili u nás v obci členové sboru dobrovolných hasičů z Lipůvky sběr železného šrotu. Začátkem června byl dokončen přístřešek na kontejnery se sklem, plasty a v brzké době i na papír. Přístřešek je umístěn za kulturním domem, místo před jeho vchodem, kde byly kontejnery dosud.

Zajímavosti
Začátkem roku svolal obecní úřad jednání se zainteresovanými organizacemi ohledně tak zvané „Křižovatky smrti“. To je odbočka z hlavní silnice od Lipůvky, kde za poslední roky přišlo o život šest lidí.

Na jednání se řešily tyto body. Omezení rychlosti v tomto úseku na 70 km/h pro všechny vozidla. Zatím toto omezení platilo jen pro motocykly. Zbudování odbočovacího pruhu ve směru od Lipůvky, což není v současné době možné kvůli nedostatečné šíři vozovky. 
Má být přidáno vodorovné grafické značení, tak zvaná „opticko psychologická brzda“ Policie ČR zajišťuje zvýšený dohled nad dodržováním snížené rychlosti v tomto úseku. 
Vlivem zvyšování cen, bylo i zastupitelstvo obce donuceno zvýšit poplatky za odvoz komunálního odpadu a to ze 300 Kč na 400 Kč na osobu za rok a poplatky za prvního psa 100 Kč a za každého dalšího 150 Kč. 
Náš nešťastný hotel „Neklan“, později „Domino“, který už dávno není hotelem a jeho vizáž už nepřidává na kráse obci, spíš naopak, měl nové obyvatele. Současný majitel pronajal hotel jako ubytovnu komunitě mongolských dělníků. Je smutné, že se začínají projevovat první incidenty mezi těmito cizinci, kterých je v současné době ve Svinošicích asi čtyřicet a místním obyvatelstvem. Šlo převážně o konflikty v pohostinství, kde se mongolští dělníci chovali agresivně vlivem alkoholu. Odmítali platit a došlo i k drobným šarvátkám. Toto jejich chování bohužel narušovalo poklidný život v naší obci. Tato pochybná ubytovna naštěstí skončila svou činnost začátkem prázdnin a mongolští dělníci se z hotelu odstěhovali.

Knihovna
Tento rok bylo v místní knihovně 2149 knih, z toho 1750 krásná literatura a 399 naučná. Do knihovny přibylo 35 svazků a 148 jich bylo z důvodů aktualizace,vyřazeno. Registrovaných čtenářů je 49, z toho do patnácti let jich je 11. Celkem bylo 2260 zápůjček. Hodně občanů využívá přístup na internet. Různé webové stránky v knihovně měly 493 návštěv. Další využívanou službou je půjčování knih z jiných knihoven. Letos bylo půjčeno 377 svazků.

Svatby
Věra a Ota Bouzkovi                07.06.2008                          Svinošice 53

Úmrtí
Jiří Kolář                                24.01.2008                          Svinošice 93
Helena Skoupá                       29.10.2008                          Svinošice 72

Narození
Mikuláš Racek                        03.04.2008                          Svinošice 104
Viola Ševečková                     12.10.2008                          Svinošice 58
Štěpán Bouzek                       25.10.2008                          Svinošice 53
Charlotte Zámečníková           10.11.2008                          Svinošice 96
Bailey Brown                          07.12.2008                          Svinošice 126

Výročí
Marie Šlajchová                     25.03.2008 60 let                  Svinošice 81
Josef Šlajch                           28.09.2008 60 let                 Svinošice 81
Josef Pevný                           09.03.2008 70 let                 Svinošice 86
Marie Přikrylová                     18.01.2008 80 let                 Svinošice 68

Nejstarším občanem Svinošic je i nadále paní Ludmila Smržová, 87 let – Svinošice 82.

Závěr
Co říci na závěr roku? Snad jen to, aby naši občané byli spokojeni a aby nový rok nebyl poznamenán jen začínající, celosvětovou hospodářskou krizí, ale abychom v něm prožili 
i krásné, nezapomenutelné chvíle.