MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2009


2009

V Americe začala koncem loňského roku hospodářská krize a jako mor se šíří do celého světa. Ničí průmysl a hroutí ekonomiku. Začala největší ekonomická krize od třicátých let minulého století. Nejhůře jsou na tom velké západní podniky, především světové automobilky. Narůstá nezaměstnanost, tím se silně snižuje kupní síla a krize se dál prohlubuje. V Česku problémy s úbytkem poptávky ničí spousty firem. Především sklářský průmysl a firmy napojené na automobilový trh. Očekává se, že v Evropě během roku zkrachuje 200 000 společností. Další statisíce padnou v Americe a Asii. U nás jen začátkem roku dosáhla nezaměstnanost 6,8%, to je celkem 398 061 registrovaných osob. Největší nezaměstnanost v zemích EU je registrovaná ve Španělsku.
Začátkem nového roku přišla nepříznivá zpráva z východu. Rusko omezuje dodávky zemního plynu. Důvodem je spor Ruska a Ukrajiny. Rusové obvinili Ukrajinu, že odebírá neoprávněně jejich plyn. Snížené byly dodávky i na Slovensko, Maďarsko a do některých dalších zemí EU. Snížení dodávky dosáhlo až 75% obvyklé dávky. České republiky se dvou týdenní spor tolik nedotkl, protože máme zásobníky, které byly v době plynové krize naplněny z 80%. Na Slovensku byl vyhlášen stav nouze. Česká republika nabídla pomoc z našich zásob. Obě východní země se nakonec dohodly a plyn začal opět do Evropy proudit.
1.1.2009 přešel náš východní soused Slovensko na EURO. Koeficient slovenské koruny k euru je 1E = 30 Skk. Slovensko je tak šestnáctým státem, který používá evropskou měnu.

Z domova
Hned v lednu čekalo příjemné překvapení motoristy. Ceny benzínu šly velkým tempem dolů. Oproti loňsku, kdy cena Naturalu 95 dosáhla až 32 Kč za litr, klesla cena průměrně 
na 22,30 Kč/l a motorová nafta 23,9 Kč/l. Na čerpací stanici v sousední Lipůvce byly jedny z nejnižších cen. A to až 21,4 Kč/l Naturalu 95. Během února se opět ceny začaly zvedat a to o celé koruny. Brzy dosáhly průměru 25 Kč/l. A růst nadále pokračoval. Do konce roku se ceny ustálily kolem 28 Kč za litr
V letošním roce předsedá Česká republika Radě Evropské Unie. A to první polovinu roku 2009. Jako zastřešující motto svého předsednictví si zvolila téma „Evropa bez bariér“. To vyjadřuje snahu ČR odstranit přechodná opatření pro volný pohyb pracovníků, zboží a služeb.
V době kdy ČR předsedá Radě EU to uvnitř naší vlády pěkně vřelo. Opozici se podařilo sesadit kabinet M. Topolánka a Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru. Tahle politická nestabilita naší zemi v EU jen uškodila. V květnu byla jmenovaná nová vláda. Premiérem se stal Jan Fišer a ten slíbil „Vládu tvrdé práce“.
V dubnu navštívil naši republiku americký prezident Barack Obama. Hlavním bodem jeho návštěvy byl projev na Hradčanském náměstí v Praze, jehož tématem bylo omezení jaderných zbraní. Obama dokázal strhnout několikatisícový dav posluchačů a okouzlil i české politiky. Celá návštěva proběhla za nejpřísnějších bezpečnostních opatření.
Na podzim 17.listopadu jsme oslavili 20 let od pádu komunistické vlády. Všechny televizní stanice připomenuly události, které předcházely Sametové revoluci. I další polistopadový politický i společenský vývoj. 
Letos se začal po celém světě šířit další nebezpečná nemoc, a to prasečí chřipka. Nový smrtící virus se objevil v Mexiku. Brzy se rozšířil do Ameriky a dál do celého světa. Nejhorší situace byla na Ukrajině. Na podzim se nebezpečný virus dostal i do České republiky. 
Předpokládá se, že Prasečí chřipka se bude rychle šířit a převládne nad běžnou sezónní chřipkou. Na životě jsou nejvíce ohroženi lidé se sníženou imunitou nebo srdeční vadou. Rozhodně se nedoporučuje příznaky chřipky podceňovat a nemoc přecházet. Koncem roku bylo v Česku 61 obětí této epidemie.

Volby:
Ve dnech 5.a 6.června 2009 proběhly volby do Evropského parlamentu.

Výsledky voleb v naší obci

ODS                                           32 hlasů 28,8%
ČSSD                                         28 hlasů 25,2%
KDU-ČSL                                    16 hlasů 14,4%
KSČM                                        12 hlasů 10,8%
Starostové a nezávislí                  04 hlasy 03,6%
Evropská demokratická strana      04 hlasy 03,6%
Strana svobodných občanů           03 hlasy 02,7%
Libertas.cz                                  02 hlasy 01,8%
Balbínova poetická strana             02 hlasy 01,8%
Věci veřejné                                01 hlas 00,9%
Suverenita                                  01 hlas 00,9%
Volte pravý blok                           01 hlas 00,9%
ČSNS                                          01 hlas 00,9%
SNK Evropští demokraté                01 hlas 00,9%
Strana zelených                           01 hlas 00,9%
Zelení                                         01 hlas 00,9%
Dělnická strana                            01 hlas 00,9%

Voleb se zúčastnilo 111 voličů z 223 registrovaných, což je 49,8% účast.
Celkově do Evropského parlamentu získaly poslance tyto strany.

ODS            9 poslanců
ČSSD          7 poslanců
KSČM          4 poslance
KDU-ČSL      2 poslance

Počasí:
Nový rok nás přivítal bez sněhu, mráz proti prosinci polevil, mrzlo jen mírně a celý leden se teploty držely kolem nuly. Velká sněhová nadílka nás čekala až v únoru. Několik dnů nepřetržitého sněžení zapříčinilo v některých částech republiky kalamitní stav. Teploty se pohybovaly od -7°C až po-10°C. Sníh vydržel asi dva týdny a koncem měsíce přišla obleva a deště. Sníh zmizel téměř okamžitě. Deštivé a pochmurné počasí panovalo i v první polovině března. 
Zato v dalších jarních měsících doslova překvapilo. Převážně teplé, slunné počasí spíš připomínalo letní měsíce. Srážek bylo jen minimálně. V dubnu i květnu padaly teplotní rekordy. Teploty se pohybovaly až kolem 25°C a některé dny byly doslova tropické s teplotami kolem třicítky. Koncem května se na území republiky vyskytly silné bouřky a přívalové deště. Zasaženo bylo například Tišnovsko, kde deště doprovázelo silné krupobití. Voda i kroupy zaplavovaly vozovku. 

V měsíci červnu pak postihly jedny z nejničivějších záplav celou republiku. Silné přívalové deště, bouřky a krupobití zasáhly nejprve severní část Moravy. Ničivá povodeň brala nejen domy, silnice a železnice, ale i lidské životy. Nejvíce postiženy byly obce Jeseník nad Odrou, Zubří, Zašová a další. Lidé nestačili likvidovat škody, záplavové vlny se znovu a znovu opakovaly. Další ničivé povodně postihly i Jižní Čechy. Zaplavené byly obce Volyně, Písek, Bosňany, ale i Strakonice. Protivín musel být evakuován. V červenci se přívalové deště nevyhnuly ani Jižní Moravě. Na Blanensku se naštěstí jednalo jen o místy zatopené komunikace, sklepy a popadané stromy. Velká voda zaplavila i silnice a sklepy v Brně. Záplavy se v různé síle rozrostly po celé České republice. Odhadovaná škoda se blíží k neuvěřitelným šesti miliardám Kč. Nejhorší je že na řádění živlů doplatilo svým životem čtrnáct lidí.
Prázdninové počasí bylo krásné, letní s příjemnými teplotami. Toto počasí vydrželo i celé září, takže se letos vyvedlo i babí léto. Překvapení nastalo v říjnu, kdy nečekaně přišla v některých částech republiky sněhová nadílka. A to takové přívaly mokrého sněhu, že na mnoha místech byly obce úplně odříznuté od okolí, hromady mokrého sněhu lámaly stromy a trhaly elektrická vedení. Mnoho rodin tak bylo několik dní bez proudu a tím i bez tepla. Tohle se naštěstí vyhnulo našemu kraji. První sněhová nadílka přišla v noci začátkem listopadu. Sníh však dlouho nevydržel a během listopadu padaly teplotní rekordy. Teploty se pohybovaly nezvykle vysoko v tomto ročním období a to až kolem 15°C. Sníh ani mráz se nedostavily ještě ani začátkem prosince. Sněžit začalo až těsně před svátky a se sněhem se dostavil i mráz. U nás klesla rtuť teploměru až na 13°C. Do Štědrého dne však sníh ani mráz nevydržely. Došlo k prudkému oteplení a to až na 10°C. Takže Vánoce byly letos na blátě. Něco málo sněhu napadlo ještě před Silvestrem a teploty se pohybovaly kolem nuly. 

Kultura
Také letos se tradičné sešli všichni, kteří se chtěli pobavit k ostatkovému průvodu masek obcí. I přes zimní počasí se sešlo téměř třicet masek. Masopustní rej byl zakončen jako každoročně v místním pohostinství.
I v letošním roce zastupitelstvo, ve spolupráci s místními ženami, pořádalo Den dětí v kulturním domě. Zasoutěžit si a pobavit se přišlo asi třicet dětí. Další akce pro nejmladší občany bylo zahájení prázdnin. Po různých hrách a soutěžích čekala ve večerních hodinách na děti strašidelná stezka odvahy.
Měsíc srpen opět ožil v očekávání tradičních hodů. Již několik měsíců předem se secvičovala taneční pásma, shánělo se občerstvení a kapela. Letošním hodům počasí neobyčejně přálo a tak v pátek 14.srpna byla bez problémů postavena „mája“, proběhla generálka tanců na návsi, bylo sestaveno podium pro kapelu, nataženo osvětlení a celá náves vyzdobena chvojkami a fábory. Tradiční hody zahájil 15.srpna Důstojný pán „Mší svatou“. Potom proběhl dopolední program za hojné účasti diváků. Stárci prošli obcí a zvali všechny na taneční zábavu. Večer všechny přivítal pan starosta Hemzal, opět proběhla taneční pásma a začala volná zábava. Letos na hodové zábavě hrál Pavel Krška se svou kapelou „Veselá trojka“. Kolem výběru kapely se po hodech rozproudily hojné diskuse. Mnozí byli toho názoru, že výběr kapely nebyl zrovna nejvhodnější. A to jak repertoár, tak vlastní hudební produkce. Na druhou stranu Krškova kapela přitáhla do Svinošic hodně svých příznivců a to až z Malhostovic, Drásova, Milonic a dalších z širokého okolí. O tom svědčí i rekordní počet návštěvníků a to 311 platících. Když k tomu připočítáme 64 krojáků, je vidět že návštěvnost byla značná. Jak říká jedno lidové přísloví „Není ten, aby se líbil lidem všem“. Celkově se zábava vydařila, kdo se bavit chtěl, se bavil a hodně lidí letos vydrželo až do ranních hodin.

Koncem srpna proběhl další ročník petanqueho klání „Svinošické kuličky“ pro děti a „Svinošické koule“ pro dospělé. Kuliček se zúčastnilo 36 dětí.

Výsledky soutěže.
1 – Kristýna Kocmanová
2 – Jáchym Vyskočil
3 – Michala Vaněrková

Druhý den mezi sebou zápolili dospěláci. V letošním roce se zúčastnilo 18 párů. Počasí bylo zpočátku deštivé, ale ani mrholení a deštík neodradily zájemce o tento sport. Putovní pohár získalo již podruhé družstvo Kozlíci

Celkové pořadí.

01 – Kozlíci – paní Tvarůžková a pan Bartoš
02 – Lucie – manželé Šplíchalovi
03 – Kopčáci – manželé Antonovičovi
04 – Účetní – pan Schauer a slečna Antonovičová
05 – Hříbci – manželé Smržovi
06 – Maxx Team – manželé Vaněrkovi
07 – J.J.Team – manželé Skoupí
08 – Slováci – manželé Kocmanovi
09 – Bazéni – manželé Novotní
10 – Petting – manželé Kolářovi
11 – Staroušci – manželé Hemzalovi
12 – Smržíci – manželé Smržovi
13 – Bubáci – manželé Valovi
14 – Ka-Brňáci – manželé Antonovičovi
15 – Autonova – manželé Kulíškovi
16 – Všeboři – manželé Minxovi
17 – Emíci – manželé Bachelovi
18 – Pavlíci – manželé Pavlíkovi

Práce:
Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo v letošním roce sociální zařízení na kulturním domě. Stavbu provedla firma R. Odehnala z Lipůvky. Záchody i odpady byly kompletně přebudovány a přestavěny. Zároveň byla pro kulturní dům a přilehlý obecní byt pořízena čistička odpadních vod. Celkový náklad na rekonstrukci činil 390 000 Kč. Obecní byt čp.1 je od letošního roku, po úmrtí předchozího nájemníka pana Skoupého, k dispozici. Obec nabídla byt přednostně mladé rodině s dětmi.
Důležitou stavební akcí letošního roku je bezesporu chodník k Lipůvce. Chodník je zbudován po pravé straně silnice vedoucí k Lipůvce. Začíná u domku čp.135 pana Trégla a končí na křižovatce „U potůčku“. Tam na něj navazuje chodník Lipůvský, který pokračuje až k základní škole a dále se napojuje na již dříve zbudované chodníky v Lipůvce. Zbudování chodníku včetně prodloužení veřejného osvětlení a místního rozhlasu bylo největší investiční akcí za poslední roky. Tato akce se začala připravovat po stránce projektové a stavebního řízení ke konci roku 2007, do srpna 2008 proběhla všechna stavební řízení a stavební povolení nabyla právní moci. V říjnu 2008 jsme podali žádost na dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu. V měsíci březnu 2009 nám bylo oznámeno, že na akci zbudování chodníku Svinošice – Lipůvka naše obec nedostane žádné finanční prostředky z fondu.
Přistoupilo se k jednání, jak tuto akci profinancovat a hlavně dokončit. Zastupitelstvo v květnu 2009 schválilo přijetí úvěru od České spořitelny, a.s. ve výši 700 000,- Kč.
Ještě než se přistoupilo ke schválení úvěru, vypsala obec výběrové řízení na stavební práce.
Pro dodávku stavebních prací byla vybrána společnost ISMA Jevíčko, s.r.o. a na dodání prací na zbudování prodloužení veřejného osvětlení a rozhlasu byla vybrána firma Roman Jizdný komplexní práce elektro. Kompletně zbudovaný chodník, veřejné osvětlení a rozhlas byly 13.10.2009 zkolaudovány. Celkové náklady na tuto investiční akci jsou 1 522 435,- Kč, z toho samotné stavební práce na chodník ve výši 1 324 159,- Kč a veřejné osvětlení s rozhlasem ve výši 198 276,- Kč.
Vzhledem k tomu, že v naší obci není obchod a spousta převážně starších lidí chodí nakupovat pěšky do Lipůvky a taky děti jdou často pěšky ze školy, je tento chodník vítaný všemi občany.
Hned začátkem roku otřásla Svinošicemi mimořádná událost. V neděli 4. ledna ve večerních hodinách vypukl požár hotelu Domino. Hotel byl naštěstí už půl roku neobývaný. Požár zachvátil podkrovní místnosti a střechu. Na místo přijely jednotky HZS Blansko, dobrovolné jednotky Lipůvka, Lažany, Vranov a Kuřim. Hasiči dostali požár brzy pod kontrolu, ale ohni podlehlo podkroví a střecha křídla směrem k „Babykám“ a částečně i střecha z přední strany hotelu. Vyšetřováním se zjistilo, že šlo pravděpodobně o úmyslné zapálení. Požár podobného rozsahu Svinošice nepamatovaly od šedesátých let, kdy do základů vyhořel rodinný domek na „Vyhnálově“.

Naše obec se již potřetí zapojila do humanitární sbírky, kterou pořádá Diakonie Broumov – občanské sdružení. Předmětem sbírky bylo oblečení, obuv, lůžkoviny, ručníky, utěrky, domácí potřeby, přikrývky a další. Nebylo možné sbírat elektroniku, matrace, nábytek a podobně. Je dobře, že i v dnešní uspěchané a těžké době, kterou provází hospodářská krize, se najdou lidé, kterým není lhostejný osud bližních. Za to jim patří poděkování.
Protože příští rok bude rokem výročí 800 let od první zmínky o obci Svinošice, obecní zastupitelstvo vyhlásilo veřejnou soutěž o logo, které bude provázet celý průběh plánovaných oslav. Vítězem se stal pan Martin Vaněrek, jehož návrh získal téměř 40% hlasů. 
Naše obec se stále rozšiřuje, pokračuje výstavba rodinných domků a to v oblasti na „Kopci“, směrem k „Luhům“ a hlavně na polích pod lesem směrem k Lipůvce. Tím směrem je již zastavěna většina parcel. Poslední stavbou na hranicích katastru je šest řadových domů. 
A to je o stavební parcele, ale i staré domky u nás pořád velký zájem. Nechce se ani věřit, že ještě v osmdesátých letech byla zakázaná výstavba a obec měla být jako zániková. Svinošice se měly stát součástí Lipůvky.
Do volného obecního bytu se koncem listopadu nastěhovala rodina pana Pospíšila z Brna. Svinošice jim však do začátku moc štěstí nepřinesly. Před Štědrým dnem měl pan Pospíšil dopravní nehodu pod Lipůvkou směrem na Svinošice a s vážným zraněním byl převezen do nemocnice.

Knihovna:
V letošním roce měla Obecní knihovna Svinošice celkem 48 registrovaných čtenářů, z toho 9 čtenářů ve věku do 15 let. Zaevidováno je v knihovně 2 168 svazků, z toho 1 769 svazků krásné literatury a 399 svazků naučné literatury. Bylo zakoupeno 19 nových knih a odebírána 2 periodika – Vlasta a Flóra na zahradě.
Celkem bylo v roce 2009 vypůjčeno 2 260 svazků. Knihovnu navštívilo celkem 622 návštěvníků, internet využilo celkem 35 návštěvníků. Obecní knihovna opět využila možnosti výpůjčního fondu z Regionálního oddělení Blansko. 
Obecní knihovna Svinošice rovněž připravila dne 12.12.2009 cestovatelskou besedu o Číně s cestovatelem Martinem Hájkem. Poutavé vyprávění se setkalo s velkým ohlasem.

Úmrtí:
Věra Panclová 21.01.2009 Svinošice 99
Jaroslav Skoupý 02.08.2009 Svinošice 1
Miluška Šlajchová 23.10.2009 Svinošice 81

Výročí:
Josef Žďára 60 let 15.06.1949 Svinošice 100
Marie Antonovičová 60 let 04.09.1949 Svinošice 65
Marie Smržová 70 let 16.05.1939 Svinošice 94
Jan Rumreich 70 let 30.05.1939 Svinošice 5
Alena Pevná 70 let 31.05.1939 Svinošice 86
Zdeněk Smrž 70 let 01.09.1939 Svinošice 94
Ján Kramár 70 let 05.09.1939 Svinošice 95
Pavel Čupr 70 let 25.11.2009 Svinošice 18
Zdeněk Přikryl 80 let 05.08.1929 Svinošice 68

Nejstarším občanem je paní Ludmila Smržová Svinošice 82, je jí letos 88 let.
Ke konci roku 2009 mají Svinošice 302 obyvatel.