MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2012


2012

Největší světovou událostí roku 2012 byly Letní olympijské hry konané v Londýně. Sportovci České republiky získali 10 medailí, čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové a celkově skončili na 19 místě. Zlato vybojovala Miroslava Knapová ve veslování, Barbara Špotáková v hodu oštěpem, David Svoboda v moderním pětiboji a Jaroslav Kulhavý v cyklistice.
V květnu byl zadržen protikorupční policií poslanec David Rath, byl obviněn z korupce a byla na něj uvalena vazba. Stal se tak prvním vazebně stíhaným poslancem.
V červnu byl prezidentem republiky odvolán ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a následně i policejní prezident Petr Lessy. Na tato odvolání byly vesměs negativní ohlasy a mezi občany panoval názor, že vláda odklízí nepohodlné politiky.
V době, kdy probíhá finanční a hospodářská krize, kdy se stát snaží udržet rozpočtový schodek na přijatelné hranici, kdy neustále narůstají ceny, zvyšují se daně a každý se snaží co nejvíce šetřit, schválila vláda restituce církevního majetku. To znamená, že církvi bude vráceno 56% nemovitého majetku a zbytek uhrazen finančně. Jde se o částku 59 miliard Kč, která bude splácena po dobu 30 let.
Začátkem září se v republice objevil nelegální alkohol s velkým obsahem jedovatého metylalkoholu. Do konce roku zemřelo na otravu 38 lidí, vláda vyhlásila historicky první prohibici v naší republice. Nejdříve byl zakázán stánkový prodej tvrdého alkoholu a později i prodej v obchodech. Za celou kauzou stála zlínská likérka Drak, kde se lihoviny vyráběly. Policie zabavila asi 600 000 litrů nelegálního alkoholu a zadržela několik osob. Poté byla prohibice zrušena.
V měsíci říjnu proběhly Krajské a Senátní volby. Senátní volby byly doplňkové a týkaly se jen některých regionů, do kterých naše obec nespadala.Ve Svinošicích proběhly pouze volby do zastupitelstva kraje.

Výsledky Krajských voleb v obci Svinošice
ČSSD         28,57% 36 hlasů
KDU ČSL     28,57% 36 hlasů
TOP 09       12,69% 16 hlasů
ODS           09,52% 12 hlasů
KSČM         09,52% 12 hlasů
SZ              03,17% 04 hlasy
SN              03,17% 04 hlasy

Voleb se zúčastnilo 126 voličů z 254 registrovaných, to je 49,61 %.

Výsledky Krajských voleb v rámci Jihomoravského kraje
ČSSD           27,01%
KSČM          18,65%
KDU ČSL      17,03%
ODS            09,21%
TOP 09        05,86%
SN               03,89%

Voleb v rámci Jihomoravského kraje se zúčastnilo 37,76% voličů.

Výsledky Krajských voleb v rámci České republiky
ČSSD         23,58%
KSČM         20,44%
ODS           12,29%
TOP 09       06,64%
KDU ČSL     05,82%
SPOZ          03,08%

Voleb se v rámci České republiky zúčastnilo 36,89% voličů.

Ve výsledcích voleb se jasně ukázala nespokojenost občanů se současnou pravicovou vládou. ČSSD vyhrálo volby v 9 krajích, KSČM ve 2 krajích, ODS a TOP 09 po jednom kraji.Obdobné výsledky byly i v doplňkových Senátních volbách. Největší nárůst voličů měla KSČM.

Počasí
Ani začátkem roku jsme se nedočkali sněhové nadílky. Až v druhé polovině ledna přišlo mrazivé počasí. Teploty klesaly až na -20°C. Ale sníh stále nepřicházel. Díky silným mrazům bylo možné nastříkat ledovou plochu na dětském hřišti. Koncem ledna začalo konečně sněžit. Sníh doslova zasypal celou republiku a na mnoha místech způsobil kalamitu. Vydržel však jen asi do poloviny února a teploty se udržovaly nadále kolem 0°C. Konec února připomínal opět spíše jarní měsíce s teplotami až 10°C.
V březnu opět padaly teplotní rekordy a tak mnohdy počasí připomínalo spíš začátek léta. Teploty se šplhaly až ke 20°C. Celý březen byl extrémně suchý a tak hrozilo zvýšené nebezpečí výskytu požárů, hlavně travní a lesní porosty. Proto hejtman Jihomoravského kraje vydal zákaz pálení klestu, trávy a jiného odpadu. Koncem března a začátkem dubna bylo počasí opravdu aprílové. Ranní teploty klesaly k 0°C, přes den se střídalo slunečné počasí se zataženou oblohou, mírnými přeháňkami a občas poletoval i sníh. Zato květen připomínal počasím spíše letní měsíce, teploty se občas šplhaly až ke 30°C. Naopak začátkem léta se poněkud ochladilo, ale konec června a začátek července přinesl doslova tropické počasí, padaly všechny teplotní rekordy a teploty mnohdy dosahovaly až 35°C ve stínu. Hydrometeorologický ústav vydal několik varování kvůli nadměrným teplotám, toto počasí nesvědčilo zvlášť malým dětem a starším lidem.Koupaliště v okolí byly doslova přeplněné. Tyto teploty však sebou přinesly silné noční bouřky s přívalovými dešti a krupobitím. Nejsilnější bouřková činnost byla na Jižní Moravě, Zlínsku, Vysočině v Jihočeském kraji a na Plzeňsku. Na mnoha místech se zvedly nebezpečně hladiny řek a hrozí záplavy. Údery blesků do obytných budov ničily elektrospotřebiče. Na Vysočině po zásahu bleskem vyhořel rodinný domek. Na celém území ČR bylo pozorováno během 10 minut skoro 12 000 blesků.
Krásné, teplé počasí převládalo i koncem prázdnin a ještě i září připomínalo spíše letní měsíce, s teplotami kolem 20°C. I v říjnu a listopadu bylo většinou příjemně. Teploty poklesly na 11°C až 15°C, ale když se rozptýlila ranní mlha, opět nám sluníčko přálo v plné míře. Dešťové srážky minimální. Začátkem prosince uhodily silné mrazy které trvaly asi tři dny. Teploty klesly až na -18°C. Potom přišla sněhová nadílka a mrazy polevily. Sníh padal asi dva dny a bylo nutné prohrnovat, sypat, zametat a odklízet sníh z vozovky i chodníků. Sněhu bylo tolik, že se na úklid chodníku k Lipůvce použila sněžná fréza. Toto počasí vydrželo až do konce roku.

I letos se v naší obci pořádala charitativní sbírka tříkrálová. Kašpar, Melichar a Baltazar vykoledovali celkem 6 169 Kč.

V tradičním ostatkovém průvodu se tentokrát sešlo něco přes třicet masek. Opět přišly celé rodiny. Děti i dospělí se přišli ukázat v převážně po domácky vytvořených kostýmech. A tak se tam objevil Číňan, námořník, čarodějnice, slepičky, banda bezdomovců, ale i známe postavičky z pohádek O červené Karkulce a Jen počkej zajíci, a mnoho dalších, tradičních i méně obvyklých, jako například chodící pytel brambor. Ovšem celému průvodu vévodila legenda Rock an rollu, král hudebního nebe - Elvis Presley. Počasí odpovídalo polovině února, zima nikomu nevadila. Průvod obcí byl zakončen v malém sále obecního úřadu.
I pro děti se pořádal maškarní rej v sále kulturního domu. V tomto roce byla účast dětí i dospělých, kteří se měli velikou chuť bavit, opravdu rekordní. Poděkování za tuto akci patří především manželům Páleníkovým a paní Hemzalové a paní Antonovičové, kteří se postarali o organizaci celé vydařené akce. Obzvlášť paní Páleníková, v masce klauna, se věnovala dětem v sále. K ruce ji byl i šikovný kovboj slečna Eliška Hemzalová a malá roztomilá myška pan Jan Večeřa.

Ve Svinošicích se myslí se zábavou i na starší občany, na naše seniory. A tak v březnu měli besedu v kulturním domě. Babičky i dědečkové poseděli u dobrého vínka, popovídali si a ani se jim nechtělo domů. Je dobře, že se tyhle akce každoročně pořádají a že je pamatováno nejen na děti, ale i na naše nejstarší občany, kteří si to plnou měrou zasluhují.

Srpen byl už po jedenácté ve znamení Tradičních svinošických hodů. Letos opět přálo počasí a tak se v pátek 17.8.2012 uklidila a připravila celá náves a odpoledne stárci postavili asi dvacetimetrovou máju. Samotné hody 18.8.2012 zahájil lipůvský Pan farář Mší svatou.
Po ní následovalo obvyklé předání hodového práva a taneční vystoupení. Večer se pořádala taneční hodová zábava se skupinou K-Band. 
Tak jako loni čekalo všechny půlnoční překvapení. Stárci předvedli veselé taneční pásmo na téma filmu „Dědictví“. Tanečníky doprovázel „Bohuš jedoucí na pštrosovi“. Vystoupení mělo velký úspěch a muselo být zopakováno. Občerstvení zajistilo místní pohostinství, které od jara letošního roku převzali manželé Vaňkovi ze Šebrova. Pozadu nezůstal ani hotel ONYX. Taneční zábavy se zúčastnilo 327 platících návštěvníků.

Poslední prázdninový víkend byl opět ve znamení sportovní akce, a to Svinošické koule, tradiční klání v petanque. V pátek bylo utkání pro děti a mládež do 18 let. Zúčastnilo se 32 hráčů.

Pořadí – Svinošické kuličky
1 – František Racek
2 – Ondřej Novotný
3 – Jakub Racek

V sobotu proběhlo utkání převážně manželských párů. těch se zúčastnilo 16.

Pořadí – Svinošické koule
1 – Prvoci – manželé Buňkovi
2 – Max-Team – manželé Vaněrkovi
3 – Lucie – manželé Šplíchalovi
4 – Hříbci – manželé Smržovi

Dne 17.listopadu byl uspořádán pro děti večerní průvod obcí s lampióny nazvaný „Průvod světlušek“. Děti se zúčastnily v hojném počtu a v doprovodu rodičů prošly celou obcí až na „Kopec“ a přes náves zpět ke kulturnímu domu, kde na ně čekalo sladké překvapení.

Práce na obci
S příchodem jara bylo potřeba prořezat i obecní lípy. Protože se jedná o chráněné stromy velkého vzrůstu, byla na tuto práci objednaná firma Doktor Strom z Valtic. Prořezala se lípa u kulturního domu, u kapličky a třetí u křížku na Kopaninách. 
Práce na prořezávce stály 30 000 Kč. 
V naší obci, u skály nad kulturním domem býval na stráni za první republiky třešňový sad a malý pomníček věnovaný památce prvního československého prezidenta T.G.Masaryka. Během následujících desetiletí sad zpustl, lavičky které zvaly k odpočinku se rozpadly a zmizel i pomníček. Celá stráň zarostla stromy a keři, mezi nimiž se ztrácí pár starých napůl seschlých třešní. Proto se zastupitelstvo obce rozhodlo, v rámci udržování tradic, částečně tento Masarykův sad obnovit. Prozatím se začalo s mýcením a čištěním celé stráně, která zarostla doubky, borovicemi, habry a akáty. Později se snad podaří obnovit i napůl ztracená cestička vedoucí napříč sadem a vysázejí nové třešně.
Současně s tímto probíhá podobná akce v lokalitě Luhy. Kdysi malebný kousek přírody s protékajícím místním potokem je dnes zarostlý a téměř nepřístupný. Obec proto pronajala od soukromých majitelů část pozemků nazývaných „Ježkova zmola.“ Jedná se skutečně o nepoužívanou zmolu, zarostlou keři a stromy, kde se navíc v současné době začala tvořit černá skládka. Obec má v záměru zmolu vyčistit, zavozit, zpevnit a upravit na přístupovou cestu do lokality Luhy a zároveň jako přístupovou cestu k dalším soukromým pozemkům.
V letošním roce firma ISMA Jevíčko zbudovala chodník od autobusové zastávky na návsi, směrem k hlavní silnici, kde se napojil na starý chodník, vedoucí k zastávce směrem na Kuřím a zároveň byla v těch místech vybudovaná nová kanalizace. Tato stavba byla postavena nákladem 608 811 Kč. Než se započalo se stavebními pracemi, musel se posunout sloup elektrického vedení a s tím byla spojena i prořezávka stromů, do kterých se dostal kabel elektrického vedení. Také se musel skácet vzrostlý smrk na křižovatce do „Dvora“.

Svatby : Petra Skoupá 30.6.2012 Svinošice 101
               Jiří Buchta

               Pavel Chovanec 18.08.2012 Svinošice 123
               Petra Štěpánková

               Monika Kadlecová 01.09.2012 Svinošice 103
               Jiří Nechvíle Šebrov

               Milan Štěpánek 03.11.2012 Svinošice 103
               Zdenka Kadlecová Svinošice 103


Narození: Anna Monika Zavadilová 01.07.2012 Svinošice 72
               Daniel Macík 20.10.2012 Svinošice 162

Úmrtí: Libuše Knéslová 12.01.2012 81 let Svinošice 36

Výročí: Miluše Tajovská 21.01.2012 70 let Svinošice 69
               Ludmila Průchová 21.02.2012 70 let Svinošice 70
               František Buchlovský 18.03.2012 70 let Svinošice 31
               Jaromír Kolář 22.03.2012 70 let Svinošice 52
               Marie Nedomová 28.03.2012 70 let Svinošice 73
               Josef Schnitzinger 17.01.2012 80 let Svinošice 12
               Vladimír Pištěk 30.06.2012 82 let Svinošice 141
               Marie Přikrylová 18.01.2012 84 let Svinošice 68
               Milada Svobodová 03.10.2012 84 let Svinošice 39
               Marie Kolářová 27.07.2012 85 let Svinošice 102
               Bohumila Kodešová 05.11.2012 85 let Svinošice 8
               Františka Šplíchalová 27.05.2012 87 let Svinošice 79
               Miloslav Smysitel 31.07.2012 89 let Svinošice 108
               Ludmila Smržová 09.11.2012 91 let Svinošice 82

V roce 2012 měla Obecní knihovna Svinošice celkem 45 čtenářů, z toho 8 do 15 let. Zaevidováno je 2207 svazků.Bylo zakoupeno 28 nových knih a odebíraná 4 periodika a to: Vlasta, Epocha, Flóra na zahradě a Rozmarýna. Celkem bylo zapůjčeno 1547 svazků, knihovnu navštívilo 405 návštěvníků. 
I v letošním roce knihovna využívá možnosti Výpůjčního fondu z Městské knihovny Blansko. Celkem se půjčilo 385 svazků. Začal fungovat elektronický katalog knih na internetu.

Bohužel ani naší obci se nevyhnuli nenechaví sběratelé kovů. Za své vzaly opět měděné rýny a svody na kapličce, tak jako před pár lety. Nenechavci byli zřejmě vyrušeni a tak z jedné strany nechali viset okapy na půl stržené a zmizeli. Škoda činí 5 300 Kč. Protože se to opakovalo už podruhé, měděné rýny byly nahrazeny pozinkovanými. Aby toho nebylo málo, další zlodějíčci odcizili kanálovou mříž na cestě na Záhumenicích. 
Tím vznikla obci škoda 4 500 Kč.