MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2014


2014

Jako vždy na začátku nového roku si přejeme vše nejlepší, štěstí a zdraví. Ale bohužel každý stručný přehled světových událostí, kterým začínám psát další rok, vypovídá o něčem jiném. Ať už to byly válečné konflikty na dálném východě v minulých letech nebo velké přírodní katastrofy. Ani letos tomu není jinak. Válečný konflikt se rozhořel přímo v Evropě, v blízkosti naší malé země, a to na Ukrajině.
Část Ukrajinců se chce přidat k západu a vstoupit do EU. Další se chtějí připojit k Rusku. Ruský prezident Putim se obává rozšíření vlivu unie do blízkosti jeho země, a proto povolil takzvanou ruskou vojenskou pomoc. Asi 30 000 ruských vojáků obsadilo Krym.Na Ukrajině se rozhořela občanská válka, do které zasahují ruské jednotky na jedné straně a druhá strana je podporována EU a USA. O to víc je tato krize nebezpečná a musíme doufat, že nakonec zvítězí zdravý rozum a krize nepřeroste v celosvětový ozbrojený konflikt.
V Ruské Soči se v polovině února konaly Zimní olympijské hry 2014. Pro Českou republiku to byla nejúspěšnější zimní olympiáda. Naši sportovci přivezli osm medailí. Zlato vybojovala rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati 5000 m a k tomu stříbrnou medaili za trať 3000 m. Druhou zlatou medaili vybojovala ve snowboardcrossu Eva Samková. Tři stříbrné a dvě bronzové medaile přivezli naši biatlonisté. Škoda, že se k úspěšným sportovcům nepřidali i naši hokejisté. Po čtvrtfinálové prohře s mužstvem Spojených států amerických skončili až na šestém místě.
Při pravidelné rozhlasové relaci Hovory z Lán šokoval posluchače prezident republiky Miloš Zeman sprškou vulgarismů. Všechna zahraniční média tento čin odsoudila a v naší republice se zvedla vlna odporu proti takovému vyjadřování hlavy státu ve veřejnoprávním vysílání. V některých městech se pořádaly protestní demonstrace.

Ve dnech 23 a 24 května proběhly volby do Evropského parlamentu.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu v naší obci

KDU-ČSL 17 hlasů 21,5%
ČSSD 14 hlasů 17,7%
ANO 2011 12 hlasů 15,2%
Strana zelených 08 hlasů 10,1%
ODS 05 hlasů 06,3%
KSČM 04 hlasy 05,0%
TOP 09 a starostové 03 hlasy 03,8%
Úsvit 03 hlasy 03,8%
Ostatní strany dostali po 1-2 hlasech.
Voleb se ve Svinošicích zúčastnilo 79 voličů z 253, to je 31,2%

Výsledky voleb do Evropského parlamentu

ANO 2011 244501 hlasů 16,13% 4 mandáty
TOP 09 a starostové 241747 hlasů 15,95% 4 mandáty
ČSSD 214800 hlasů 14,17% 4 mandáty
KSČM 166478 hlasů 10,98% 3 mandáty
KDU-ČSL 150792 hlasů 09,95% 3 mandáty
ODS 116389 hlasů 07,67% 2 mandáty
Svobodní 079540 hlasů 05,24% 1 mandát
Celkem se zúčastnilo 1 515 492 voličů, což je 18,2% z celkového počtu.

Rok 2014 je rokem komunálních voleb. Do obecního zastupitelstva kandidovalo sedm občanů na dvou kandidátních listinách. Zajímavostí letošních voleb ve Svinošicích, o kterou projevil zájem i tisk, byla kandidatura nejstaršího občana pana Miloslava Smysitele, kterému je 91 let. 
Volby se konaly ve dnech 10-11.102014.

Kandidáti do Zastupitelstva obce Svinošice

Kandidátní listina č. 1 - nezávislí kandidáti

1 – Miloslav Smysitel důchodce

Kandidátní listina č. 2 – Sdružení nezávislých kandidátů – Pro Svinošice 

1 – Josef Hemzal vedoucí pracovník
2 – Vladimíra Antonovičová pracovník odbytu
3 – Ing. Tomáš Racek projektant
4 – Jana Páleníková maskérka-vlásenkářka
5 – Milan Štěpánek invalidní důchodce
6 – Hana Smržová administrativní pracovník

Voleb se zúčastnilo 157 voličů z 253 zapsaných, což je 62,06%. Zvoleno bylo pětičlenné zastupitelstvo.

Výsledky voleb do Zastupitelstva obce Svinošice

Vladimíra Antonovičová 145 hlasů 20,92%
Josef Hemzal 136 hlasů 19,62%
Ing.Tomáš Racek 132 hlasů 19,04%
Jana Páleníková 119 hlasů 17,17%
Milan Štěpánek 92 hlasů 13,27%
Hana Smržová 69 hlasů 6,23% nezvolena
Miloslav Smysitel 27 hlasů 3,75% nezvolen

Na první ustavující schůzi nového zastupitelstva proběhla volba starosty obce, místostarosty a vedoucích komisí. Funkce byly hlasováním rozděleny takto:

Starosta obce Josef Hemzal
Místostarosta Vladimíra Antonovičová
Předseda kontrolního výboru Ing. Tomáš Racek
Předseda finančního výboru Jana Páleníková
Předseda komise pro životní prostředí a ekologii Milan Štěpánek


Obecní zastupitelstvo - 2014

Počasí:
Počasí začátkem roku vůbec nepřipomínalo mrazivý leden. Teploty se držely kolem 0°C nebo mírně pod nulou. Sníh nebyl žádný. Studené zimní počasí přišlo až koncem ledna a jen na pár dní. Teplota místy klesala až na -10°C a tvořilo se náledí. Sníh nenapadl. V únoru se teplota opět zvýšila a od poloviny měsíce bylo doslova jarní počasí s teplotami výrazně nad nulou. Koncem února se začaly vracet stěhovaví ptáci a teploty se pohybovaly v rozmezí
8°C až 10°C. V noci kolem nuly. Počasí bylo slunečné s občasnou oblačností a mírnými dešťovými přeháňkami. Toto počasí pokračovalo i v měsíci březnu a dubnu. Celkově byla letos zima velice mírná a téměř bez sněhu. Květen byl poměrně chladný a deštivý a i první červnové dny teplota v noci klesala až k nule, přes den se držela v rozmezí 12°C až 18°C. Na mnoha místech v republice se vylily řeky ze svých koryt. Druhý červnový týden bylo tropické počasí a teploty dosahovaly 36°C. Poté se prudce ochladilo až o 12°C a bylo polojasno s občasnými bouřkami. Počátek prázdnin byl poměrně teplý a slunečný. Teploty kolem 30°C, několik dnů až tropické počasí. Koncem července začínalo deštivé počasí, ale teploty se držely pořád kolem 25°C. Toto počasí přálo houbařům. Důkazem byly plné koše různých hub a hlavně praváků. Nikdo neodešel z lesa s prázdnou, spíše naopak.
Srpen už doslova propršel. Druhý prázdninový měsíc provázely bouřky, přívalové deště i lokální přeháňky, teplota citelně poklesla pod 20°C, v noci kolem 8°C. V některých domácnostech se začínalo topit. Ani v měsíci září jsme se nedočkali slunečného počasí, dešťové srážky byly na pořadu téměř každý den. Teploty přes den klesaly na hodnoty kolem 10°C a v noci a ráno až na 2°C, občas přízemní mrazíky a časté ranní mlhy. Babí léto přišlo během října, teploty byly příjemné, slunné počasí, které vydrželo až do poloviny listopadu. Koncem listopadu už bylo počasí chladné, teploty se držely kolem nuly, obloha převážně zatažená s občasným mrholením. První jemný sněhový poprašek přišel 26.11., ale během dopoledne roztál, poslední dny v měsíci se ve vyšších polohách tvořilo na vozovkách nebezpečné náledí.
Hned prvního prosince zamrzlo a na vozovkách i na chodnících se vytvořilo náledí. Bylo nutno posypat chodníky i silnice v celé obci. Pracovníci OÚ pomohli vyprostit dvě osobní vozidla, která se vlivem náledí vzpříčila na vozovce. V odpoledních hodinách však led roztál. Až do konce roku to byla první a zároveň poslední připomínka zimy. Počasí v prosinci bylo spíš jarní, teploty nezřídka dosáhly 10°C. Občas poprchalo, takže vánoce byly na blátě. Na vánoční svátky padaly všechny teplotní rekordy. Po sněhu nebylo památky a to ani na horách. Někde se pokoušeli svahy uměla zasněžit, ale vlivem nezvykle teplého počasí ani umělý sníh dlouho nevydržel. Teprve koncem roku začalo mrznout tak, že se dal nastříkat na hřišti led a silvestrovské bruslení se mohlo letos konat. 

Kultura a sport:
Z kulturních akcí proběhla v lednu Tříkrálová sbírka, jak je v naší obci zvykem. Výtěžek je posílán na charitu. Pro děti byl připraven dětský maškarní karneval. Na den dětí potom sportovní odpoledne plné her a soutěží. Pro dospělé pak tradiční ostatkový průvod masek, kterého se zúčastnilo asi 20 dospělých a 10 dětí. Počasí přálo, obloha polojasná. Pro starší občany posezení na sále OÚ, které je našimi seniory velmi oblíbené.
Dne 7.6 se ve Svinošicích konal druhý svatební obřad v historii Svinošic. V malém sále OÚ si řekli svoje „ANO“ novomanželé Eva a Tomáš Měcháčkovi. Oddávajícím byla místostarosta paní V.Antonovičová.
Letošní hody připadly na datum 16.8. V pátek bylo na návsi zbudované pódium pro kapelu a odpoledne se slavnostně stavěla „Mája“. V sobotu začaly Svinošické hody Mší svatou, slouženou na návsi u kapličky. Poté předvedly děti i stárci svoje taneční pásma. Letos bylo málo svobodných stárků a tak je doplnili mladí ženáči.Počasí na hody bylo velmi nejisté a proměnlivé. V pátek při přípravě Máje přišly dešťové přeháňky a rovněž několikrát pršelo i během průvodu stárků obcí. Večer se počasí naštěstí umoudřilo a hodová zábava na návsi, se ke spokojenosti všech, uskutečnila. I přes sychravé a studené počasí přišlo na hodovou zábavu 270 platících návštěvníků. Dobrou taneční náladu rozdávala opět kapela K-Band, která u nás na hody hrála již v předešlých letech. Mladoženáči si připravili noční rozverné taneční vystoupení, které mělo velký úspěch. 

Od hodů do podzimu bylo uzavřeno místní pohostinství a od října se novým nájemcem stal pan Šášek ze Svinošic. Pohostinství se snaží udržet na úrovni, koncem roku pořádal několik akcí a to i pro děti. Halowinové dětské párty, Mikulášskou nadílku a podobně, pro dospělé Turnaj v šipkách.
Na konci prázdnin se pořádala již tradičně, soutěž v petanque o putovní pohár. V dětské kategorii se zúčastnilo 28 dětí a vítězství si odnesla Sabina Petlachová. V kategorii dospělých se zúčastnilo 27 dvojic. Letos získalo pohár družstvo „Bazéni“, a to manželé Novotní.
V období vánočních svátků uspořádala místostarosta a knihovnice paní Antonovičová v prostorách knihovny výstavu starých vánočních betlémů, které zapůjčili ochotní občané. Výstavka měla úspěch a pomohla navodit vánoční atmosféru.


Výstava betlémů – 2014

Obecní zastupitelstvo letos na Vánoce zakoupilo nové světelné řetězy pro venkovní použití. Ozdoben byl stromek před OÚ a tradičně kaplička. Před Vánocemi bylo slavnostní rozsvěcení. Děti přednesly básničky a objevil se i Mikuláš, anděl a čerti. Na závěr byly dětem rozdány barevné balónky, naplněné heliem, které pak společně vypustily se svým přáním Ježíškovi. Na Štědrý den odpoledne pan starosta Hemzal popřál všem občanům krásné svátky 

Práce na obci:
Začátkem roku pokračovali práce na kulturním domu. Firma pana Odehnala z Lipůvky opravila strop, kde bylo potřeba vyměnily se trámy a desky a celý strop se zateplil. Za budovou směrem ke skále se postavila opěrná zeď, aby nedocházelo k sesuvům půdy a mezi opěrnou zdí a zdí kulturního domu se položila zámková dlažba. Celkový náklad na tuto akci byl 240000 Kč.
Další prací této firmy bylo přistavění místnosti v garáži na hřišti. Tento přístavek slouží jako sklad nářadí pro zaměstnance obce. Obec tento malý sklad vybavila regálem a zakoupilo se nové pracovní nářadí, nůžky na stříhání živého plotu a kompresor. Pro zaměstnance bylo rovněž zakoupeno pracovní oblečení, boty a rukavice. Další prací byla oprava odtoku dešťové vody u hotelu Onyx. Staré betonové žlaby byly nahrazeny mříží, čímž se srovnal povrch vozovky.
Nadále pokračují práce na zavážení“Ježkovy zmole“ v lokalitě Luhy. Ve spodní části této lokality, u potoka Šebrůvka je několik vzrostlých starých stromů, které se nebezpečně lámaly. Byla pozvána firma Ing. J. Soška, jejíž zaměstnanci provedli prořez nebezpečných větví a pokácení starých stromů. Na tento prořez činily náklady 26500 Kč. Zaměstnanci OÚ pak vykáceli zbylé keře a menší stromy a uklidili polomy kolem potoka. Celá oblast Luhů pak byla strojově posečena.


Luhy – 2014

Rovněž byl opět vysečen bývalý Masarykův sad nad kulturním domem, který dříve zarůstal akátem. Po loňském chemickém ošetření akátů značně ubylo.
V rámci stého výročí první světové války obecní zastupitelstvo rozhodlo o opravě a rekonstrukci pomníku padlých a kříži u kapličky na návsi. Pomník byl rozebrán, odvezen a po opravě opět sestaven na původním místě. Za pomníkem byl rovněž zbudován nový plot. Rekonstrukci provedla firma Kámen design, a to nákladem 32600 Kč za kříž a 91500 Kč za pomník. V srpnu po hodové mši byl pomník vysvěcen. 

Finanční rozpočet obce na rok 2014 činil: 
Příjmy – 3 905 621 Kč
Výdaje – 2 820 110 Kč

Knihovna: 
V roce 2014 měla Obecní knihovna Svinošice celkem 46 registrovaných čtenářů, z toho 9 čtenářů ve věku do 15 let. Celkem bylo vypůjčeno1 451 svazků a 217 časopisů. Knihovnu navštívilo celkem 412 návštěvníků. Také bylo zapůjčeno sedm výměnných souborů s celkovým počtem 304 svazků z Výpůjčního fondu Regionálního oddělení Moravské zemské knihovny Brno.

Svatby:
Eva Hemzalová 07.06.2014 Svinošice 40
Tomáš Měcháček Malhostovice

Jan Šebesta 19.04.2014 Svinošice 13
Petra Drahovzalová Veselice

Narození: 
Nela Pokorná 20.08.2014 Svinošice 71
Sebastián Vondrák 01.09.2014 Svinošice 88
Patrik Alexa 21.10.2014 Svinošice 34

úmrtí:
Miloš Motyčka 05.02.2014 59 let Svinošice 124 
Vlastimil Alexa 30.10 2014 62 let Svinošice 97

výročí: 
Helena Rumreichová 16.01.2014 70 let Svinošice 5
Zdeňka Vyskočilová 21.02.2014 80 let Svinošice 85
Věra Kučerová 23.03.2014 80 let Svinošice 61
Ladislav Nedoma 12.07.2014 80 let Svinošice 73
Marie Štibraná 01.08. 2014 80 let Svinošice 87

Nejstarším občanem je i nadále paní Ludmila Smržová 93 let Svinošice 82.

Na letošní rok připadá sté výročí vyhlášení první světové války. Při této příležitosti navštívila naší obec Česká televize, která připravuje o této válce dokumentární seriál. Předmětem zájmu filmařů byl hlavně pomník padlých a rodiny, jejichž předci se války zúčastnili, dobové fotografie, obrazy a dokumenty. 

Úryvek z dobové školní kroniky:
V srpnu vypukla evropská či světová válka. Podnětem byl atentát sarajevský a jeho následky. 1 srpna byla vyhlášena všeobecná mobilizace, 2 srpna nastupovali vojíni ku svým plukům. V září následovala druhá výzva, dle níž nastoupili vojíni ve věku od 36 do 42 let, pak následovaly domobrany, došlo i na padesátileté. 
Během roku padli na bojišti: Josef Dobišar – 23 letý mladík, František Charvát – 42 let starý, svobodný ( zemřel ve vojenské nemocnici v Myškovci ) a Stanislav Štěpánek 
( padl na Dunajci ), byl 35 let stár.
Mimo uvedené ve školním roku 1914/1915 zemřeli ve vojenské nemocnici Charvát Eduard na zranění 3 září 1915 a Charvát Karel 14 května 1916 nemocí ve vojenské nemocnici na Žižkově. Vyskočil Jan padl na bojišti 17.června 1916.
Ve válce padli: Josef Antonovič č.38, mladík 22 let starý, dne 28 července 1916 a jeho osmnáctiletý bratr Eduard Antonovič dne 1. dubna 1917.
Z ruského zajetí se vrátili: Jan Aleksa, Bedřich Rytíř, Jan Buchta, 
Klement Antonovič a Jakub Beneš. Po dvouměsíční dovolené opět nastoupili k vojsku. Na práce v lese byli propuštěni z vojny: Eduard Kotouček a Jan Charvát. Josef Fikes byl trvale z vojny propuštěn. Čest jejich památce.