MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2015


2015

V tomto roce se dostavily důsledky syrské války, která započala v roce 2013. Během bojů se rozrostlo a zesílilo teroristické hnutí Islámský stát (IS). Tato radikální organizace se chce vojensky zmocnit území Iráku, Sýrie, Palestiny, Jordánska a Libanonu a vyhlásit chalífát. Na dobitých územích se chovají barbarsky, ničí historické památky a zotročují obyvatele. Následkem této krize je největší migrační vlna v moderní historii. 
Po prohlášení německé kancléřky A. Merkelové, že Německo přijme jakékoliv množství uprchlíků,se do Evropy začaly valit nekontrolovatelné, statisícové davy muslimů z Asie i Afriky. Převážná většina směřovala právě do Německa. S nimi se sem dostávali i teroristé. Koncem roku bylo jen v Německu asi milion migrantů a EU přestala situaci zvládat. Navíc se mezi obyvateli zvedala čím dál větší vlna odporu proti přijímání dalších muslimů. EU plánuje zavést povinné kvóty přerozdělení uprchlíků mezi členské státy. 
Následky na sebe nedaly dlouho čekat. Ve Francii došlo v listopadu k rozsáhlým teroristickým útokům na šesti veřejných místech zároveň, při kterých bylo 130 obětí a kolem 
400 zraněných. Francie odpověděla leteckými útoky na pozice IS v Sýrii, ke kterým se přidaly i další státy EU. Další teroristický útok byl namířen na ruské dopravní letadlo. Na palubě zemřelo 224 lidí. Rovněž Rusové se zapojili do bojů proti IS. Takhle blízko třetí světové válce snad Evropa ještě nebyla. Nezbývá než doufat že pokrok a zdravý rozum zvítězí nad barbarstvím a terorismem a to i s použitím zbraní.
A jaké důsledky má tato krize na naši zem? Česko patří mezi země s nejodmítavějším vztahem k přijímaní migrantů. Migraci muslimů do Evropy rovněž odmítá Slovensko, Polsko a Maďarsko. Maďarsko bylo jeden z prvních států, které začaly stavět na hranicích vysoké ploty, aby zabránily nekontrolovatelnému průchodu migrantů. I u nás se vzmáhá čím dál větší odpor proti muslimské komunitě, pořádají se srazy a demonstrace, za což si naše vlast vysloužila od západních států značnou kritiku. Proti přijímání uprchlíků je u nás podle průzkumu 94% obyvatel.

Počasí:
Počasí je v tomto roce teplotně podprůměrné a chvílemi vůbec nepřipomíná zimní měsíce. Od začátku nového roku přišla sněhová nadílka asi třikrát a sněhová pokrývka vydržela jen pár dní. Teploty se pohybovaly převážně kolem nuly a v noci mírně v mínusu.
Koncem ledna se přehnal přes naši obec silný vichr, který ale nenadělal vážnější škodu. Začátkem února silně sněžilo, napadlo asi 20 cm sněhu, ale do tří dnů byla opět obleva. Vzhledem k tomu, že ani pořádně nemrzne, není na hřišti led a děti si zimu opravdu letos neužijí. Únor byl také teplotně velice nadprůměrný a sníh už potom pořádně nenapadl. V březnu převládalo jarní počasí s ranními mrazíky kolem -2°C, odpolední teploty se pohybovaly od 6°C do 10°C. V pátek 20.3. krátce před polednem, bylo možné pozorovat zajímavý přírodní jev. Došlo k částečnému zatmění slunce, sluneční kotouč potemněl asi ze tří čtvrtin. Vzhledem k tomu, že byla jasná obloha byl tento úkaz dobře viditelný. Duben se vyznačoval typickým aprílovým počasím s teplotními výkyvy. Květen byl zpočátku teplý a slunný, teploty dosahovaly i 20°C, ale ve druhé polovině přišla studená vlna, silná oblačnost a občasné deště, teploty citelně poklesly a to pod hranici 10°C, ráno klesaly teploty až na 3°C. Začátkem června se teplota vyšplhala až na 30°C, občas se objevily bouřky. V červenci a srpnu převládalo horké, tropické počasí. Teploty se často přibližovaly ke 40°C. Zároveň zavládlo velké sucho, pořádně nezapršelo a to mělo za následek vysychání vodních toků, zvýšené riziko požárů a nedostatek vláhy pro rostliny, jak na zahradách tak na polích. Tráva prakticky nerostla celé léto. Horké počasí převládalo i v srpnu, koupaliště doslova přetékala návštěvníky, kde kdo sháněl do domů a bytů klimatizaci nebo alespoň větráky. V pokojích obrácených k jihu se držely teploty ke 30°C a ani v noci o mnoho neklesaly. Koncem srpna se konečně ochladilo, teploty byly kolem 25°C a přišel i vydatný déšť. Ranní teploty klesaly až na 8°C. Letošní léto bylo opravdu teplé a nebylo nutné jezdit za sluníčkem do jižních států. 
Poměrně teplé počasí pokračovalo i v září, teploty kolem 20°C, Koncem měsíce klesla teplota občas i pod 10°C, objevily se první ranní mrazíky s teplotou kolem 0°C. Počasí je nadále suché, srážek je minimálně. Nadprůměrně teplé počasí vydrželo i po zbytek podzimu. Svatý Martin letos na bílém koni nepřijel a první sníh se objevil až koncem listopadu, ale slabá pokrývka vydržela jen několik hodin. Teplé počasí převládalo i v prosinci. Teploty se pohybovaly nad nulou a jen v noci a ráno občas klesly do -3°C. Celý podzim byl neobvykle suchý a až koncem listopadu a začátkem prosince občas lehce zapršelo. Týden před vánočními svátky vystoupaly teploty přes den až na 8°C. Na Vánoce pak padaly na celém území republiky teplotní rekordy. Teploty se během svátků přes den pohybovaly v rozmezí 14°C – 16°C , což zimu vůbec nepřipomínalo. Převážně bylo zataženo a mlha, ale pokud občas vykouklo sluníčko vypadalo to venku jako na jaře. Poslední den v roce bylo počasí mrazivé a větrné. Překvapení čekalo na Nový rok ráno. Krajina byla konečně pokrytá sněhem. 

Kultura a sport:
Jak se stalo dobrou tradicí, uskutečnila se i letos Tříkrálová sbírka. Výtěžek sbírky byl 6 840 Kč. Poděkování patří všem, kteří koledníky vlídně přijali a přispěli do pokladniček.
Ostatkový průvod masek proběhl 14.2.2015. V odpoledních hodinách se sešli všichni, kterým nejsou tradice v naší obci lhostejné. Bohužel každým rokem je masek čím dál méně a je škoda, že hlavně mládež se účastní v malém počtu. Přesto se sešlo asi 15 masek a v družné zábavě a veselí prošly obcí. Průvod byl zakončen v místním pohostinství.

V měsíci únoru se konal dětský maškarní karneval. O tuto akci je rok od roku větší zájem a to nejen mezi dětmi.
Jednou z nových akcí je i dětský bazárek. Akce se konala 28.3. v sále Obecního úřadu Svinošice. Jednalo se o nabídky dětského oblečení, obuvi a hraček.
V srpnu byly pořádány tradiční krojované hody. V pátek 14.srpna proběhla úprava návsi včetně stavby pódia a odpoledne byla slavnostně postavená „Mája“. V sobotu 15.srpna byly hody zahájeny Mší svatou, starosta obce předal hlavnímu stárkovi hodové právo a všichni zatancovali svoje pásma.Starci prošli obcí a zvali občany na večerní hodovou zábavu.
V letošním roce hrála na zábavě nová kapela „Jam Miros“, ohlasy na kapelu byly příznivé. Počasí krásně vyšlo, i když večer na obzoru strašily blesky. Na zábavě se sešlo asi 300 platících návštěvníků.Vstupné zůstalo 80 Kč, tak jako předešlé roky.Jídlo a pití bylo zcela v režii místního pohostinství.
Hody se opět vydařily až na pár malých nedostatků. Firma nedodala objednané mobilní záchody a tak byly k dispozici záchodky v kabinách na hřišti. V sobotu v poledne nedodala firma z Malhostovic zamluvené obědy pro stárky a tak pan hostinský Šášek nabídl jako náhradní řešení opékané klobásy. Naštěstí to byly jenom drobnosti, které se podařilo rychle vyřešit a nemohly pokazit hodovou náladu.

Koncem prázdnin proběhla oblíbená sportovní akce v petanque, Svinošské kuličky a koule. Tohle sportovní klání má už ve Svinošicích mnoholetou tradici a je čím dál oblíbenější. Letos se zúčastnilo 25 dětí a 25 párů dospělých. V dětské kategorii zvítězil František Racek. V kategorii dospělých zvítězilo družstvo „ Účetní“ a to pan Šauer a paní Antonovičová.
Také obec nezapomíná na svoje nejstarší občany, pro které každý rok pořádá jarní a předvánoční přátelské posezení. Obě akce finančně podporuje Klub seniorů Lipůvka, do kt


V tomto roce proběhlo dvakrát vítání nových občánků Svinošic. 

21.07.2015                    29.11.2015
Nela Pokorná                  Jan Drábek
Patrik Alexa                  Oskar Macík
Ema Večeřová            Edgar Labedz

Práce na obci:
Na jaře bylo nutné nechat prořezat lípy u kulturního domu a u kapličky. Prořez provedla firma Ing. Sošky z Kuřimi, a to ručně pomocí lezecké techniky. Prořez byl prováděn po dva dny.
Obecní zastupitelstvo nechalo rovněž opravit a provést servis na sněžné fréze, se kterou byly v minulém roce potíže. Motor nefungoval jak měl, dusil se a přestával pracovat. Servis proběhl také na motorové mulčovací sekačce a na křovinořezích.
Na začátku a konci obce se objevily nové dopravní značky zakazující podomní prodej na území naší obce. Na hlavní silnici od Blanska k Lipůvce byly v obou směrech zbourány staré a již nevyhovující autobusové čekárny. Na jejich místo byly zakoupeny čekárny nové, prosklené a to nákladem 275 000 Kč., včetně nové zámkové dlažby pod čekárny.
V části obce od dětského hřiště směrem k návsi provedla firma ELQA Kuřim opravu el. rozvodné sítě. El. rozvod je tažený zemí, a to včetně nových přípojek do jednotlivých rodinných domků.

V rámci postupné rekonstrukce kulturního domu firma Odehnal z Lipůvky opravila kuchyňku, která byla zároveň vybavena novým nábytkem včetně lednice a kuchyňské linky. Nový nábytek byl dodán rovněž do klubovny na hřišti, kde byla zároveň opravena podlaha. Nábytek zhotovil na zakázku pan Skoupý ze Šebrova.
Rovněž se průběžně pokračuje na úpravách v lokalitě Luhy, Zavezená „Ježkova zmola“ vytvořila plochu, která byla kultivovaná a osázená travou, do budoucna tudy povede stezka. V dolní části u potoka byly vykáceny keře a staré polámané stromy, takže tato část je již dobře přístupná.

Od 1.3. 2015 do 30.9.2015 byla uzavřena silnice od křižovatky „U potůčku“
k ZŠ Lipůvka. Pro naše občany to znamenalo objížďku po hlavní, velice frekventované silnici.
Od prvního ledna vstoupila v účinnost novela zákona o odpadech, která mimo jiné ukládá obcím povinnost zajistit oddělený sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Za tímto účelem pořídila obec čtyři hnědé kontejnery umístěné na „Vyhnálově“, „Záhumenicích“ , u mostu a u obecního úřadu. I když tímto došlo k navýšení nákladů na odvoz odpadu na 26 500 Kč ročně, nemá to vliv na výši místního poplatku, který zůstává ve stejné výši a to 400 Kč na osobu.
V naší obci stále přibývá dětí předškolního věku a tak se zastupitelstvo zabývá možností postavit mateřskou školku. V současné době jsou na tuto stavbu vypsané zajímavé dotační možnosti a bylo by škoda je nevyužít. Školka by se měla nacházet v půdním prostoru kulturního domu, kde je plocha asi 310 m2. V současné době proběhlo výběrové řízení na projektovou dokumentaci, kde byl vybrán Ing. E. Volf – stavební inženýr Blansko.

Knihovna:
V měsíci květnu uspořádala místostarosta a knihovnice paní Antonovičová v místní knihovně prodejní výstavu šperků paní Jany Počuchové ze Skaličky. Výstavka byla přístupná od 20.5. do 30.5. v provozní době knihovny a měla, hlavně u žen, velký úspěch.
V roce 2015 měla Obecní knihovna Svinošice celkem 46 registrovaných čtenářů, z toho 11 čtenářů ve věku do 15 let. Celkem bylo vypůjčeno1 101 svazků a 248 časopisů. Knihovnu navštívilo celkem 332 návštěvníků.Také bylo zapůjčeno 6 souborů s celkovým počtem 274 svazků z Výpůjčního fondu Regionálního oddělení MZK Brno.

Narození:
Ema Večeřová 12.05.2015 
Oskar Macík 20.06.2015
Edgar Labedz 30.07.2015
Julie Badinová 06.09.2015

Úmrtí:
Josef Štěpánek 07.02 2015 69 let 
Ludmila Smržová 23.02.2015 93 let 
Marie Kolářová 26.03.2015 87 let 
Petr Knésl 22.04.2015 59 let 
Marie Přikrylová 16.09.2015 87 let 
Marie Štibraná 19.12 2015 81 let 

Výročí:
Jiří Bárta 08.05.2015 70 let
Mária Kolářová 20.08.2015 70 let
Božena Nečasová 21.12.2015 70 let
Hildegarda Kolářová 08.06.2015 75 let
Františka Šplíchalová 27.05.2015 90 let

Statistika dat obyvatel:
Obyvatelé 347      průměrný věk 38,46 let
Muži 178              průměrný věk 37,49 let
Ženy 169             průměrný věk 39,49 let
Děti do 18 let 83  průměrný věk 08,43 let
Starší 60 let 73    průměrný věk 71,41 let

Počet obyvatel 347, trvale žijících na území obce. Poslední přidělené číslo popisné je 181.Nejstarší občan je pan Miloslav Smysitel – 92 roků.

Na křižovatce z hlavní silnice na Svinošice, která je nechvalně známá svými tragickými dopravními nehodami, přibyly letos další oběti. Koncem prázdnin havaroval automobil, jehož řidič dostal epileptický záchvat takové síly že mu selhalo srdce, a ani přes veškerou snahu záchranářů se 33- letého muže nepodařilo udržet při životě. O měsíc později na křižovatce nedobrzdil motorkář, narazil do svodidel a byl odmrštěn pod protijedoucí vozidlo. Bohužel nehodu rovněž nepřežil.