MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
současnost


Poloha
Svinošice jsou malou obcí s 300 obyvateli a najdeme ji v sousedství Moravského krasu, jihozápadním směrem od města Blanska, na jižním úpatí Dubového kopce ( 523 m.n.m.) a v údolí, tvořeném říčkou Kuřimkou. Od severního okraje obce se rozprostírá rozlehlý les, táhnoucí se kolem města Blanska k obci Černá Hora.

Obec má částečně rekreační charakter. Na okraji lesa severně od obce najdeme několik chat. Jižním směrem od Svinošic je oblast chráněného území Spálená skála a přírodní rezervace Babí lom, kterou tvoří skalnatý hřeben z křemičitých slepenců, porostlý přirozeným lesem. Rezervace se rozkládá na jižním a severním úbočí vrcholku Babí lom ( 562 m.n.m.). Na tomto vrcholku byla v letech 1959 až 1961 postavena zděná rozhledna, jež je volně přístupná veřejnosti.

Občanská vybavenost
Obec má budovu obecního úřadu s kancelářemi, společenskou místností a veřejnou knihovnou, , PC místnost, kulturní dům, hřiště na nohejbal s klubovnou a skladem. V obci je hostinec a několik soukromých provozoven služeb. Obec má vlastní kanalizaci, vodovodní síť, telefonní rozvod a možnost bezdrátového připojení k internetu. Obec je plynofikována.

Dopravní řešení
Územím prochází ve směru V-Z silnice II. třídy č. 379 z Blanska do Brna. Sousední obcí Lipůvka prochází silnice I. třídy č. 43 ve směru Brno – Svitavy.

Turistika
Návštěvníky Svinošic mohou zaujmout nejen tradice jako jsou srpnové krojované hody či masopustní průvod obcí. Koná se zde také řada sportovních a kulturních akcí. Turnaje v šipkách, nohejbalu, stolním tenise nebo velký turnaj v petanque o putovní pohár, besídky, dětský den,

maškarní karneval a pro dospělé degustátorská soutěž o nejlepší slivovici „Svinošická švestka“.
I okolí Svinošic nabízí mnoho zajímavého.Chráněné území Spálená skála, nedaleký hřeben Babího lomu s rozhlednou nebo Nový hrad u Adamova jsou turisticky vyhledávaným cílem pěších i cyklistických výletů. Svinošicemi prochází zelená turistická značka a jižním směrem se po ní můžeme vydat k výše uvedené rozhledně či opačným směrem oblastí malebného lesa do města Blanska. 
V roce 2010 oslaví obec Svinošice 800 let od první zmínky o obci. K tomuto výročí bude během celého roku 2010 připraveno několik kulturních a sportovních akcí.