MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
současnost - kultura


V naší obci funguje místní lidová knihovna. Půjčovní doba je jedenkrát týdně, a to vždy každou středu od 17.30 do 19.00 hodin. knihovnu pravidelně navštěvuje 35 čtenářů. Nabízí nepřeberné množství jak krásné tak i odborné literatury pro děti i dospělé, možnost výpůjčky periodik. 

Čtenáři mají možnost zapůjčit si zde také přepis školních kronik z let 1889 - 1963, a přepis obecních kronik z let 1945 do současnosti a to díky kronikáři obce Svinošice panu Zdeňku Smržovi ml.. Obě kroniky jsou doplněny dobovými fotografiemi.

V naší vesnici i na prahu nového tisíciletí dodržujeme některé staré zvyky a obyčeje - ostatkový průvod masek, posledního dubna pálení čarodějnic ve skále u kulturního domu, velikonoční pomlázku, krojované hody.

Každý rok je pro naše děti připraven maškarní ples a v červnu potom Dětský den se spoustou her a soutěží, zakončený táborákem. Velké oblibě se v posledních letech těší rozsvěcování vánočního stromu na návsi a vánoční besídka, připravovaná dětmi pro naše starší spoluobčany.

Díky Sboru pro občanské záležitosti ve Svinošicích je pamatováno i na naše nejstarší spoluobčany. Členové sboru je navštěvují v den jejich narozenin a předají jim dárkový balíček s blahopřáním a kytičkou. Sbor pro občanské záležitosti také zajišťuje blahopřání novomanželům, vítání občánků do obce a zaslání kondolencí.

Tradiční krojované hody

V sobotu 16 srpna se konaly v naší obci tradiční krojované hody. V pátek stavění máje na návsi, sobotní Mše svatá, taneční pásma a večerní zábava. 

Vítání občánků

Neděli 10 listopadu se konalo vítání občánků.
V naší obci se narodily:
Michaela Zemanová
Karolína Buchtová
Maya Horáčková

Hody 2013

V sobotu 16.8.2013 se konaly jako každoročně tradiční krojované hody. Začínalo se již v pátek vpodvečer stavěním máje a poslední zkouškou tanců. V sobotu dopoledne proběhla na návsi Mše svatá a poté proběhla taneční vystoupení. Vše vyvrcholilo večerní taneční zábavou.

Vítání občánků

V neděli 26.5.2013 se konalo vítání občánků do života.
V naší obci se narodily:
Matěj Šášek
Daniel Macík
Anna Monika Zavadilová

SVINOŠICKÉ KULIČKY

Poslední pátek před koncem prázdnin se konal jako každoročně sedmý ročník turnaje nadějí v petanque. Tentokrát se zúčastnilo 31 dětí.Vítězem a držitelem poháru se stal František Racek

Další pořadí: 2.Novotný Ondřej 3.Racek Jakub 4.Bureš Jan 5.Šplíchal Petr, Šplíchalová Lucie, Smrž Lukáš, Antonovičová Ilona 6.Vaňěrková Michaela, Kocmanová Kristýna, Páleníková Natálie, Kozel Marek, Vala Dušan, Hloušková Alžběta, Dvořák Daniel, Bureš David 7.Buňka Ondřej, Krátký David, Petlachová Sabina, Smržová Barbora, Páleníková Sofie, Zachoval Daniel, Racková Karolína, Racek Jakub, Motyčková Sandra 8.Buňka Tomáš, Šášková Šárka, Kocman Pavel, Pospíšilová Barbora, Antonovi Adam, Zachovalová Nella, Dvořák Jonáš.

SVINOŠICKÉ KOULE

Již po deváté se poslední prázdninový víkend konal Tradiční turnaj smíšených dvojic v petanque. Do letošního klání se přihlásilo 16 týmů a po náročném klání se podařilo zvítězit a odnést si putovní pohár dvojici:

Prvoci 
Radka a Petr Buňkovi

Další pořadí :2. Max Team 3.Lucie 4.Hříbci 5.Bazéni 6.J+J Tým 7.Racci 8.Slováci 9.Kopčáci 10.Cihelňáci
11.Ka-Brňáci 12.Všeboři 13.Kozlíci 14.Buráci 15.Šalinó na Prygl 16.Bubáci.

KROJOVANÉ HODY 2012

V sobotu 18.8.2012 se konaly tradiční krojované hody. Hody začali již v pátek v podvečer stavěním máje a generální zkouškou tanců. V sobotu se konala dopolední Mše svatá a tancování v poledne a večer před zahájením taneční zábavy.

Posezení s harmonikou

V sobotu 10.3.2012 se konalo v sále obecního úřadu tradiční jarní posezení s harmonikou.

Dětský maškarní karneval

V sobotu 3.3.2012 se konal v kulturním domě „Dětský maškarní karneval“. Dík patří především paní Janě Páleníkové a pomocníkům v maskách myšáka a kovboje, kteří se postarali o program pro děti i dospělé.

 

Krojované hody 2011

V sobotu 13.8.2011 se konaly každoroční tradiční krojované hody.Vše začalo již v pátek vpodvečer stavěním máje a generálkou tanců. 

V sobotu dopoledne proběhla na návsi Mše svatá a poté předvedli všichni svá taneční vystoupení. Večerní taneční zábava s velkou účastí se opět vydařila.

Dětský maškarní karneval

V sobotu 26.2.2011 se konal v kulturním domě dětský maškarní karneval. Povedená akce měla slušnou účast. Poděkování patří především paní Janě Páleníkové za zorganizování hezkého odpoledne.

Vánoční besídka

V neděli 19.12.2010 se jako každoročně konalo v kulturním domě vánoční posezení.
Pro příchozí si děti pod vedením paní Moniky Ševečkové připravili pásmo básniček, scének a koled pro zpříjemnění předvánočního času.

Krojované hody 2010

Jako každoročně patří polovina srpna tradičním krojovaným hodům v naší obci. I přes počáteční obavy z počasí se letos vše vydařilo. Začalo se již v pátek vpodvečer stavěním máje a generálkou tanců. Hody začali sobotní Mší svatou a předáním hodového práva. Taneční pásma, průvod obcí a večerní zábava se obešla bez rozmarů počasí, což jistě přispělo k úspěchu celé akce.

OSTATKY 2010
I letos se tradičné sešli všichni, kteří se chtěli pobavit, k ostatkovému průvodu masek obcí. Zimní počasí se umoudřilo a tak se sešlo téměř třicet masek a mohli si tak užít masopustní veselí.

VÁNOČNÍ BESÍDKA
V neděli 20.12.2009 se v sále obecního úřadu konalo tradiční vánoční posezení. Pásmo písniček a básní místních dětí připravila pro důchodce paní Jitka Skoupá .

CESTOVATELSKÁ BESEDA - ČÍNA – ŘÍŠE STŘEDU
12.12.2009 se konala v sále obecního úřadu cestovatelská besed o Číně. Na zajímavou přednášku
se přišlo podívat téměř třicet občanů.

Hody 2009
V sobotu 15.8.2009 se konaly jako každoročně tradiční krojované hody.Vše začalo již v pátek vpodvečer stavěním máje a poslední zkouškou tanců. V sobotu dopoledne proběhla na návsi Mše svatá a poté předvedli všichni svá taneční vystoupení. Večerní taneční zábava se díky pěknému počasí vydařila.

POSEZENÍ S HARMONIKOU
V sobotu 14.3.2009 se v sále obecního úřadu konalo u příležitosti oslav MDŽ posezeni s harmonikou. 
Všichni pozvaní si mohli opět po čase popovídat a zazpívat si za doprovodu harmonikáře.