MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2006


rok 2006

Na Nový rok se naše obec probudila do krásného, zasněženého dne roku 2006. Po bujarých oslavách, klidného a tichého. Doufejme, že taková budou všechna rána tohoto roku.

Před časem se ve východní Asii objevil nový virus, tak zvaný vir ptačí chřipky. Toto onemocnění je pro člověka smrtelně nebezpečné. Zatím je přenosný pouze z nakažených ptáků, ale vědci se obávají, že vir může zmutovat a bude přenosný z člověka na člověka. Protože na tento tip chřipky zatím není žádný lék, mohlo by to vyvolat celosvětovou pandemii obrovských rozměrů. Ptačí chřipka se díky tažným ptákům rychle šíří po celém světě. Je hlášena i z mnoha států Evropy. Všude se zpřísňují opatření pro chov ptactva, u nás nejvíce drůbeže. Při jakémkoliv příznaku nakažení je zlikvidován celý chov. Je zákaz dotýkat se uhynulých ptáků, každý takový nález je třeba ohlásit na příslušnou veterinární stanici. V prvním čtvrtletí 2006 ve světě zemřelo na ptačí chřipku asi 90 lidí.

            Tento rok se pořádaly zimní olympijské hry v Italském Turíně. Největší naděje jsme opět vkládali do našich hokejistů. Letos se jim však příliš nedařilo, ani v základní skupině. Nakonec však smůlu protrhli a přivezli domů bronzové medaile po vyhraném zápase o třetí místo s Ruskem. Zlato vybojovali Švédi a stříbro Finsko. Velkou radost nám udělala naše běžkařka Kateřina Neumanová. Nejdříve vybojovala stříbro a v dalším závodě dosáhla až na zlato. Je to její první zlatá medaile na olympijských hrách. Na letošním hokejovém šampionátu, který se konal v Lotyšsku, naši hokejisté obhajovali zlaté medaile. Podařilo se jim probojovat až do finále, kde narazili na olympijské vítěze – Švédsko. Česká republika podlehla výborným Švédům a získala na letošním MS stříbrné medaile.

            Asi největší světovou sportovní událostí  bylo Mistrovství světa ve fotbale pořádané v Německu. Celkem se na mistrovství probojovalo 32 týmů, mezi nimi i Česká republika, která se na MS dostala po dlouhých 16 letech. Zúčastnění byli rozlosováni po čtyřech týmech, Čechům připadli jako soupeři Spojené státy Americké, Ghana a Itálie. Po prvním zápase, kdy jsme porazili USA 3:0, přišlo velké nadšení mezi českými fanoušky. Studená sprcha pak přišla při zápase s Ghanou, která náš tým porazila 2:0 a i třetí zápas s Itálií jsme bohužel prohráli 2:0. Náš fotbalový tým nepostoupil ze základní skupiny. O titul Mistra světa se nakonec utkala Francie s Itálií. Titul získala Itálie.

Koncem prosince byl v časných ranních hodinách v Bagdádu popraven bývalý irácký diktátor Saddám Husajn. Trest smrti oběšením mu byl vyměřen za masakr šíitských obyvatel v 80. letech.

Od 1.července platí na našich silnicích nový silniční zákon. Nejdůležitější změny jsou hlavně v oblasti postihů. Začal platit systém přidělování bodů za porušení dopravních předpisů. Po dosažení limitu 12 bodů bude postihnutému odebrán řidičský průkaz. Dále byly pokuty zvýšeny na mnohatisícové částky. Tyto změny donutily řidiče k mnohem větší pozornosti a k dodržování pravidel silničního provozu. Hlavně co se týká rychlosti v obcích, řízení pod vlivem alkoholu a podobně.

Počasí:  
Během ledna napadlo poměrně větší množství sněhu, a po celé republice zavládl kalamitní stav. Po sněhové nadílce nastaly mrazy kolem -20°C, které přetrvaly až do února. V polovině února mrazy ustoupily až k 0°C a další přívaly mokrého sněhu způsobily nebezpečí propadání střech a borcení stavebních konstrukcí, hlavně na budovách obchodních center a sportovních stadiónů.  Varováním bylo neštěstí které postihlo sportovní halu v Polsku. Pod tíhou sněhu došlo k prolomení střechy a pod jejími troskami zahynulo přes 60 lidí. V druhé polovině února přišlo další oteplení a prudká obleva. I po této oblevě však znovu uhodily silné mrazy a sníh se valil z oblohy téměř nepřetržitě. Podobné počasí přetrvávalo i v první polovině března. Takhle dlouhou zimu pamatuje málokdo. V polovině března se sice teploty ustálily kolem nuly, ale sníh se sypal pořád. A tak 21.3., na první jarní den, sluníčko sice začalo příjemně hřát, ale všude ležel sníh jak o vánocích. Koncem března konečně začalo tát a hromady sněhu pomalu mizely. Množství tajícího sněhu opět způsobilo prudké zvednutí hladiny řek a jejich rozlití.

Velké vodě se letos nevyhnula ani naše obec. Náhlé tání způsobilo příval vody z Dubové, která protékala přes Nečasovu zahradu (čp. 89). Voda podemlela svah a došlo k jeho utržení a sesutí na cestu k obecnímu úřadu. Na vyčištění nastoupila těžká technika, místní hasičská jednotka a dobrovolníci z řad občanů. Další zaplavené místo byla křižovatka u potůčku. Protože lesáci nešetrným zásahem při stahování klád rozbili meze, voda stéká po poli a zaplavuje silnici. Spodní voda vyplavila i domek paní Panclové čp.99, kde zasahovala hasičská jednotka z Blanska.

Počasí počátkem léta bylo nezvykle chladné a studené, ještě začátkem června klesaly ráno teploty na 2°C až 3°C. V mnoha domácnostech se muselo topit. Na horách dokonce napadl v druhé polovině května sníh. K náhlému zlomu došlo v polovině června, kdy studené počasí náhle přešlo do tropických teplot přesahujících 30°C. Toto prudké oteplení a ostré slunce způsobilo mnoha lidem zdravotní potíže. Horké a tropické počasí přetrvalo i v červenci, kdy teploty dosahovaly až 35°C. Děti si užily koupání a sluníčka. Dešťové srážky žádné. Nezvykle horké počasí panovalo v celé Evropě. Začátkem srpna přišel zlom a prudké ochlazení, doprovázené vydatnými dešti. Teploty se pohybovaly mezi 15°C až 20°C. Vydatné deště podmáčely meze a stráně, a tak docházelo k pádům stromů. Pro zahrádkáře to nebyl zrovna příjemný pohled, když ráno leželo na zahradě několik vyvrácených vzrostlých stromů obsypaných nedozrálým ovocem. Proudy vody tekly opět z lesa po zahradě p. Nečase a po silnici k obecnímu úřadu. Rovněž křižovatka u „potůčku“ směrem k Lipůvce zmizela pod vodou. Naopak podzimní dny byly velice teplé, suché a slunečné. Teploty přesahovaly 20°C a padaly dlouhodobé teplotní rekordy. Toto počasí trvalo až do začátku listopadu, kdy došlo k náhlému prudkému ochlazení a první sněhové nadílce. Sněhová pokrývka se udržela jen krátce a po zbytek listopadu bylo počasí odpovídající této roční době.Teplé podzimní počasí přálo hlavně úrodě švestek, rynglí a jablek. Není třeba dodávat že většina ovoce skončila v bečkách.

Teplotní rekordy padaly i v prosinci, takže tento rok se Ladovské zasněžené vánoce nekonaly a až do konce roku počasí připomínalo spíš jaro.

Volby:
Ve dnech 2.6 – 3.6 2006 proběhly v České republice volby do Poslanecké sněmovny dolní komory parlamentu.

Výsledky voleb v ČR

Strana                                     procenta                                     mandáty                     

ODS                                        35,38%                                              81

ČSSD                                      32,32%                                              74

KSČM                                     12,81%                                              26

KDU-ČSL                                   7,22%                                             13

Strana zelených                         6,29%                                               6


Celková účast v letošních volbách – 64,47%.

Výsledky voleb ve Svinošicích

Strana                                     počet hlasů                                       procenta

ODS                                        64                                                        37,21%

ČSSD                                      52                                                        30,23%

KDU-ČSL                                 23                                                        13,37%

KSČM                                     19                                                        11,05%

SNK Evropští demokraté            5                                                          2,91%

Strana zelených                       4                                                          2,33%

Nezávislí                                   1                                                            0,58%

Pravý blok                                 1                                                            0,58%

Moravané                                  1                                                            0,58%

Nezávislí demokraté                   1                                                           0,58%

Strana rovnost šancí                  1                                                            0,58%

Celková účast ve Svinošicích – 172 voličů, což je 78%.

Největší problém letošních voleb byl ten, že pravice i levice má rozložení křesel ve sněmovně 100:100, naprosto patová situace. Vzhledem k této skutečnosti se do konce roku nepodařilo sestavit fungující vládu.

Letošních voleb do zastupitelstva obce se zúčastnilo 155 voličů z 223, což je 69,51%. Bylo zvoleno pětičlenné zastupitelstvo ze sedmi kandidátů.

 Výsledky voleb

 Josef Hemzal                              138 hlasů            starosta

Vladimíra Antonovičová                 130 hlasů            místostarosta

Michal Vala                                 118 hlasů            předseda finančního výboru

Tomáš Racek                              100 hlasů            předseda komise pro životní prostředí

Milan Štěpánek                             95 hlasů            předseda kontrolního výboru

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdeněk Smrž                                 81 hlasů

Martin Vaněrek                              39 hlasů

Kultura a sport:
V letošním roce se naši občané, ať už mladí nebo ti dříve narození, zase sešli na ostatkovém průvodu obcí. Sraz masek byl jako vždy u kapličky na návsi. Maškarád bylo opět dost, i když ne tolik, jako v loňském roce. Masky byly tradiční – babky, dědci, kominíci, doktoři se sestřičkami. Také hororové – upíři, skřeti a pohádkové bytosti – čarodějnice, Hurvínek s Máničkou, Bob a Bobek-králíci z klobouku, Asterix. Počasí bylo slunečné, i když teplota nad nulou udělala ze sněhové pokrývky břečku a mnohé masky pak sušily boty u krbu v místním pohostinství, kde bylo večerní posezení s občerstvením. Peníze, kterými občané přispěli, budou použity na dětský den.

Další kulturní akcí bylo konání dětského maškarního plesu 3.4. 2006 v sále kulturního domu. Pro děti byly připraveny soutěže a hry. Mohli si zatancovat a vyřádit se po libosti. U děvčat samozřejmě převládaly masky princezen a královen krásy, kluci dali přednost indiánům, vojákům a čarodějům. Když přišlo na soutěž v rychlostním pojídání indiánků bez pomocí rukou, neodolali ani tatínci a za všeobecného veselí si zasoutěžili.

            Tento rok se také konala oslava MDŽ. Na všechny ženy čekalo občerstvení, kytička a kulturní pásmo našich nejmladších. Písničky, básničky a stepařské tance, které předvedly sestry Hlouškovi. Specialitou oslavy byla ryze mužská obsluha, od servírování na stůl, až po umývání nádobí.

            Manželé Ševečkovi, kteří stojí v čele sdružení „Pomněnka“ nazkoušeli s dětmi divadelní představení „O hastrmaní princezničce“, které začátkem června mělo premiéru v kulturním domě ve Svinošicích. Představení pak úspěšně zopakovali v Blansku pro postižené děti. Další akcí Pomněnky je výstava dobových fotografií v prostorách kulturního domu.

            Obecní zastupitelstvo na den dětí pozvalo do obce kouzelníka. Na kouzelnické představení “Katonas magie show“ byl vstup zdarma. Mládež i dospělí si přišli na své. Kouzelnické triky byly prokládány humornými scénkami a vyprávěním. A tak se tento druh zábavy vrátil do obce snad po 35 letech.

Pan M.Motyčka v červenci opět uspořádal turnaj dvojic v nohejbalu na místním hřišti. Přihlásit se mohl každý, družstva ze Svinošic měla přednost. I přesto mezi našimi občany byl o tuto akci zájem mizivý a tak většina družstev byla z blízkých i vzdálených obcí. Celkem se zúčastnilo 11 mužstev uspořádaných do dvou tabulek. Z každé postupovala čtyři družstva. Další boje byly vyřazovací metodou. Zvítězilo družstvo pana M. Motyčky, druhá byla Černá Hora. Během celého turnaje bylo zajištěno občerstvení.

            I v letošním roce byly Hody největší akcí naší obce. Pátek 18.8.2006 proběhl ve znamení příprav. Už od rána se na návsi pilně pracovalo. Vše se čistě vymetlo, děvčata zdobila stromky mašlemi, chlapi připravovali osvětlení návsi. Vše vyvrcholilo stavěním Máje, která byla zase o něco větší než loni. Večer pak proběhla generální zkouška tanců.

            V sobotu 19.8.2006 ráno byla uzavřena náves a doprava středem obce byla odkloněna. Po Mši svaté starosta obce pan Hemzal předal hlavnímu stárkovi „Hodové právo“. Potom zatancovaly svoje pásmo nejmladší děti a po nich ženáči a starší děti. Další vystoupení měly dívky a vyvrcholením programu byla Moravská beseda stárků. Na večer byli sezvaní všichni občané na Hodovou zábavu na náves. Znovu všichni zatancovali svoje pásma, pan starosta všechny přivítal a zábava mohla začít. O půlnoci se losovala tombola.

V neděli 20.8.2006 odpoledne zavítal do Svinošic folklórní soubor Strážov se slovenské Ilavy. Přijel se svým vystoupením na pozvání sdružení „Pomněnka“ . Na návsi předvedli své taneční a hudební pásmo a naši stárci jim zatancovali Českou a Moravskou besedu. Po vystoupení byla volná zábava zakončená zapálením ohně ve skále. V podobném duchu se pokračovalo ještě v pondělí navečer.V úterý taneční soubor „Strážov“ vystoupil v kulturním domě v Lažanech, kde měl také velký úspěch.

            Letošní Hody se opět vydařily, počasí nám už tradičně přálo a tak vlastně jediné, co trochu pokazilo slavnostní atmosféru, byli nenechavci a sběratelé barevných kovů, kteří v noci z neděle na pondělí strhli měděné rýny ze zadní strany kapličky, a způsobili obci škodu asi 7 000 Kč. Kaplička nebyla jediným objektem v obci, který je zajímal, a tak o měděné svody přišli ještě dva občané.

Na podzim 2.září se konal další ročník soutěže v Petanque o putovní pohár. Letos se přihlásilo 17 dvojic. Hrálo se na třech hřištích a po celodenním  urputném boji zvítězilo družstvo „Kozlíci“ manželé Tvarůžkovi. Pořadatelé letošního ročníku přišli s několika zajímavými změnami. V poledne se soutěžícím podával oběd – zvěřinový guláš a odpoledne klobásy. Dalším vylepšením byly ceny pro všechny soutěžící – sponzorský dar Autonovy.

Celkové pořadí družstev.

  1 – Kozlíci                   2 – Staroušci            3 – Přespolňáci        4 – Cihelňáci               

  5 – Bazéni                  6 – Maxx team          7 – Lucie                  8 – Slováci

  9 – Autonova            10 – Ka Brňáci            11 – Emíci                12 – J.J.Team

13 – Kopčáci               14 – Bubáci               15 – Hříbci                16 – Smržíci

17 - Černohorci

 V pátek 13. října 2006 uspořádala Obecní knihovna Svinošice ve spolupráci s občanským sdružením „Poměnka“ v sále obecního úřadu večerní čtení pro děti na téma KRKONOŠSKÉ POHÁDKY aneb „Jak to bylo s Trautenberkem“.
Přestože čtení bylo určeno pro děti ve věku od 6-ti do 10-ti let, zúčastnily se ho děti nejenom mladší, ale také i ty mnohem starší.
Společné čtení bylo doplněno o promítání dalších „Krkonošských pohádek“, kreslení, různé zábavné kvízy a hry. Jednotlivé kreslené výtvory dětí jsou umístěny v prostorách Obecního úřadu Svinošice a mohou je tak vidět nejenom čtenáři knihovny, ale i ostatní obyvatelé naší vesnice. Největším zážitkem však pro děti bylo společné přenocování v prostorách obecního úřadu. Druhý den ráno po snídani se spokojené děti rozešly domů a již se těší na další podobnou akci.

Dne 26.listopadu proběhlo v sále obecního úřadu vítání občánků do života. Přivítáno bylo pět dětí.          

Pavel Kocman Svinošice 55

           Tomáš Buňka Svinošice 47

Petr Šplíchal Svinošice 79

Jakub Obluk Svinošice 38

Jonáš Dvořák Svinošice 18

O Vánočních svátcích proběhl již druhý turnaj ve stolním tenise o putovní pohár. Dopoledne byl turnaj žáků do 18 let, který vyhrál David Vala. Odpoledne pak soutěž dospělých. Startovné 50Kč zajistilo účastníkům nárok na grilovanou klobásu a tři piva. Letos se přihlásilo 14 zájemců, ti byli rozlosováni do dvou tabulek po sedmi hráčích. Dva nejlepší z každé skupiny postoupili do semifinále.

 Výsledky turnaje.

1 – Michal Ridzi  (obhájil loňské vítězství)

2 – Michal Vala

3 – Milan Novotný

4 – František Dosoudil

 Před Vánočními svátky, tak jak se již stalo tradicí, si mohli spoluobčané posedět v malém sále obecního úřadu. Předvánoční čas jim zpestřili naši nejmladší pásmem písní a básniček. Rozsvícení vánočního stromu na návsi bylo tentokrát doplněno tanečním vystoupením hostů ze Slovenska, v kulturním domě. Toto vystoupení zajistilo sdružení „Pomněnka“. Vánoční náladu pomohlo navodit i vystoupení pěvecké skupiny Black Uganda Choir, která u nás vystupovala i v minulých letech.

            Novou vánoční akcí, kterou připravila „Pomněnka“, byla „Výstava betlémů.“ Bylo až s podivem, kolik jich občané zapůjčili. Výstava měla úspěch a příjemným prostředím starých betlémů, za tichého zvuku koled a vůně jehličí a svařeného vína dokreslila atmosféru Vánoc.

Práce:
V tomto roce se uvolnily finanční prostředky na opravu hřiště a kabin. Brigádníci budovu hřiště vyklidili a vyčistili a potom nastoupila firma, která provedla vnitřní úpravy – omítky, podlahy, kompletní opravu vody, odpadů a elektriky. Dále venkovní omítky s nátěrem a před budovou byla položena zámková dlažba. V prostorách budovy vznikly skladovací prostory, sociální zařízení a klubovna, která byla pronajata kulturnímu sdružení „Pomněnka“, které ji využije hlavně pro práci s dětmi.

Po dokončení přestavby kabin u hřiště byla 26.8.2006 slavnostní kolaudace spojená s prohlídkou rekonstruovaných místností. Občané, kteří se přišli podívat dostali zdarma občerstvení, a to pivo, limo a na grilu se pro ně opékala kýta. V rámci této akce si firma Autonova Brno pronajala plochu hřiště k prezentaci vozů Škoda. Byly vystavené vozy Fabia, Octávia a Roomster. Ve voze Roomster se mohli zájemci nechat svézt. Celá akce byla provázena soutěžemi pro děti. Odpoledne bylo využito hřiště pro sportovní zápolení. Nejdříve soutěž v petanque pro děti a potom si děti s rodiči zahráli vybíjenou. Na závěr proběhlo ještě zajímavé utkání rodičů ve volejbale.

I když je v celé obci omezená rychlost na 30km/h, najdou se takoví, kteří toto omezení nerespektují. Jedním z nebezpečných úseků je sjezd kolem hospody ke křižovatce na návsi. Proto byl do těchto míst umístěný zpomalovací retardér. Kolem tohoto zpomalovacího prahu se vedlo mnoho diskusí o jeho vhodnosti. Hodně občanů má obavy hlavně ze zimních měsíců, jestli po zpomalení vyjedou zasněžený kopec. Ale práh svou funkci plní dobře. Při této práci zároveň proběhla oprava komunikace na „Záhumenicích“, která už byla v havarijním stavu.

            Na „Vyhnálově“ od domu čp.107 k novostavbě pana Sehnala proběhlo prodloužení inženýrských sítí. Práce prováděla firma ISMA. Při výkopových pracích došlo k podkopání základů kamenné zídky u domu čp.107 a jejímu následnému zřícení. Firma za tuto politováníhodnou událost převzala plnou zodpovědnost  a dohodla se s poškozeným panem Smržem, za přítomnosti starosty obce pana Hemzala, že vše uvede do původního stavu.

            V minulých letech, v zimních měsících, příkopy u silnice směrem k Šebrovu nestačily brát vodu, ta se rozlévala po vozovce a tvořilo se nepříjemné náledí. Aby se tomu zabránilo, příkopy byly vyčištěny a prohloubeny.

Knihovna:
V roce 2006 měla Obecní knihovna Svinošice 42 registrovaných čtenářů, z toho 8 ve věku do 15 let. Půjčovní doba je každou středu od 16:30 do 18:30. Knihovna má celkem 2 231 svazků. Celkem bylo letos vypůjčeno 1 676 svazků a v knihovně bylo celkem 404 návštěvníků.

Naše knihovna nabízí následující služby:

-         půjčování knih a časopisů

-         informační služby

-         meziknihovní výpůjční službu

-         přístup na internet (pro registrované čtenáře zdarma)

 Narození                     Tomáš Buňka              13.01.2006                  Svinošice 47

                                    Petr Šplíchal               15.05.2006                  Svinošice 79

                                    Adéla Jacková             17.05.2006                  Svinošice 102

                                    Simona Jacková          17.05.2006                  Svinošice 102

                                    Bang Pham                14.06.2006                  Svinošice 113

                                    Jakub Obluk               26.06.2006                  Svinošice 38

                                    Tereza Mazalová         03.07.2006                  Svinošice 103

                                    Jonáš Dvořák              27.07.2006                  Svinošice 18

 

Úmrtí                         

                         Marie Krejčí               30.09.2006                  Svinošice 75

                         Oldřich Hebelka         13.12.2006                  Svinošice 70

                         Ladislav Antonovič      14.12.2006                  Svinošice 2

                                   

Výročí

Významných životních jubileí v tomto roce dosáhli tito občané:

                                    Jaromír Branč                 60 roků                 Svinošice

                                    Marie Hemzalová            60 roků                 Svinošice 40

                                    Pavla Justová                 60 roků                 Svinošice 122

                                    František Nečas             60 roků                 Svinošice 89

                                    Marie Janíčková             70 roků                  Svinošice 14

                                    Ludmila Šebestová         70 roků                  Svinošice 13

 Nejstarší občankou Svinošic je i nadále paní Zdenka Prokopová – 93 roků, Svinošice 105.

Rok 2006 se pomalu chýlí ke svému konci a nás čeká rok nový, rok 2007. Zatím je před námi jako nepopsaná kniha a je jenom na nás, jaké zápisy budeme do této knihy, počínaje prvním lednem, zapisovat.