MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2007


2007

Odbitím půlnoci se začal psát nový rok, rok 2007. Nic kolem nás tentokrát nepřipomínalo ten chladný a mrazivý měsíc leden. První leden se probudil do teplého, veselého dne. Tak nezbývá než si přát, aby všechny dny tohoto roku byly příjemné a veselé.
Před vánocemi vstoupila Česká republika do tak zvaného Schengenského prostoru. Uvnitř tohoto prostoru je volný průjezd přes hranice států. Pro Česko to znamená, že už nehlídáme žádné hranice a neprobíhá celní a pasová kontrola. Na některých přechodech politici sousedících států symbolicky přeřezávali hraniční závory. České hranice tak přestaly být střeženy po sedmistech letech.
Rok 2007 byl v české ekonomice poměrně úspěšný. Hospodářství rostlo vysokým tempem, a rostly i platy. A tak došlo k tomu, k čemu nevyhnutelně dojít muselo. Na podzim odstartovala první vlna citelného zdražování a to hlavně základních potravin. A tak se cena rohlíku vyšplhala z 1,90 Kč na 2.50 Kč, Chleba až na 30 Kč, litr mléka na 16 Kč a nejvíce bylo zvýšení cen znát na másle a sýru. Ale postupně se zdražovaly všechny potraviny. Druhá vlna nás má postihnout hned od začátku roku 2008. Očekává se zvýšení DPH, placení za návštěvy lékaře, zvednutí cen energie a další.

Počasí:
První měsíc letošního roku překvapil nezvykle teplým, jarním počasím. Po sněhu nebo mrazivých lednových dnech nebylo ani památky. Teploty se držely přes den až na 6°C. Nejteplejší den byl 10.leden, kdy teplota dosáhla 13°C. Toto počasí zmátlo dokonale i přírodu. Ptáci se vraceli předčasně ze svých zimovišť, někteří začali dokonce hnízdit. Rovněž včely měly zvýšenou aktivitu a rostliny začínají pučet. 10.ledna se přes celou Českou republiku přehnal orkán, který napáchal škody jdoucí do stovek milionů korun a vyžádal si tři lidské oběti. Vichřice odnášela střechy, vyvracela stromy a ty rozbíjely auta. Na Sněžce naměřili rychlost větru 216 km/h. I na Blanensku padaly stromy, bylo zničeno několik aut a chat.
V únoru nastalo mírné ochlazení, ale pod bod mrazu se teploty téměř nedostaly. Převažovalo sychravé, deštivé počasí bez sněhu. To zapříčinilo rozsáhlou chřipkovou epidemii. V jarních měsících opět převládalo teplé slunečné počasí, teploty dosahovaly až 25°C a vše připomínalo spíš léto. Tohle krásné teplé počasí přálo obzvlášť všem, kteří se po zimě pustili do oprav a úprav svých domků, předzahrádek a zahrádek. V květnu už teploty dosahovaly některé dny i 30°C a nastalo sucho. Suché, teplé počasí bylo příčinou rozsáhlých lesních požárů po celé republice. Ochlazení a déšť přišli v polovině května, s deštěm pak i krátké, prudké krupobití. 
V červnu nastalo opět suché a velmi teplé počasí, teploty dosahovaly až 35°C. Maximálních tropických teplot pak bylo dosaženo v červenci, kdy se teploměr šplhal až ke 40°C. Toto nezvykle horké počasí zapříčinilo mnoho zdravotních problémů. Občas také přišly bouřky a přívalové deště. Asi v polovině července se přehnala nad naším územím prudká bouře s vichřicí. Následkem toho popadalo množství stromů, které způsobily značné škody. Horké počasí vyhnalo většinu lidí k vodě, a tak koupaliště a bazény byly doslova přecpány. Blanenský aquapark, který byl otevřeny loňského roku, hostil v jedné chvíli přes 2 000 lidí. Začátkem srpna se ochladilo na teploty mírně přes 20°C. 
Podzimní měsíce byly také pěkné, slunečné a první sněhová nadílka přišla přesně na Martina, 11.listopadu. A to nadílka skutečně vydatná. Po celodenním sněžení místy napadlo až 30 cm sněhu, což opět způsobilo problémy řidičům, zvlášť těm, kteří ještě nestačili přezout na zimní pneumatiky. Teplota se držela kolem 0°C. 

Zima začala celkem mírně, bez sněhu. 
Sníh nenapadl ani na Vánoční svátky, ale teploty se držely pod nulou a na Štědrý den byla všude krásná bílá námraza, která dostatečně dokreslila atmosféru vánoc. Trochu sněhu napadlo až před koncem roku.

Kultura a sport:
Jak jinak na obci oslavit příchod jara než tradičním průvodem masek. Letos obzvlášť přálo počasí a tak se sešlo asi třicet maškarád. Je to sice méně než roky předcházející, ale stále je o tuto tradici zájem. Opět vyrážely celé rodiny v nejroztodivnějších maskách. Za bujarého veselí se obcí procházeli Křemílek a Vochomůrka, Pat a Mat ze známého večerníčku „A je to“, mušketýr, mnich, slepice,několik miminek a spoustu dalších masek. Masopustní rej byl zakončen posezením v hostinci.

Aby si přišly na své i mladší děti, konal se v březnu v kulturním domě dětský maškarní ples. Děti si zatancovaly, vyřádily se při různých hrách a soutěžích. 
Zastupitelstvo nezapomíná ani na naše maminky, babičky a vůbec všechny ženy, které slaví svůj svátek 8. března. Oslava, doplněná o vystoupení dětí, se konala v malém sále. Pro ženy byla připravena kytička a malé pohoštění. Další akcí byl v červnu dětský den, kdy děti procházely pohádkový les, opékaly párky a navečer si zahrály s dospělými vybíjenou. Nutno podotknout že mládež vyhrála na celé čáře.
Posledního dubna se ve skále u Obecního úřadu pálily čarodějnice. Letos však nebylo zajištěno občerstvení, a tak konzumoval každý jen to, co si přinesl, účast byla o něco slabší než jiné roky, ale zábavu si každý udělal podle svého.
Pro pobavení a radost ze hry zakoupilo zastupitelstvo elektronické šipky. Koncem března se uskutečnil první turnaj. Hráči byli rozděleni do tří věkových kategorií a hrálo se na pět kol. Za mladší žáky zvítězila Anna Uzlová, za starší žáky Miroslav Šedý a v karegorii dospělých Zdeněk Smrž. Zúčastnilo se přes dvacet hráčů. 
Dne 21.4. se konal první ročník degustátorské soutěže o nejlepší slivovici „Svinošická švestka“. Přihlásit se mohl každý, jehož slivovice byla vypálená ze švestek, které zrály v katastru Svinošice. Celkem se přihlásilo dvanáct účastníků, kteří byli zároveň i degustátory. Hodnotila se chuť, vůně, síla a celkový dojem. Vítěz obdržel certifikát za nejlepší slivovici.

Výsledky soutěže:
1 – Zdeněk Skoupý 302 bodů
2 – Jiří Antonovič 299 bodů
3 – Jiří Hloušek 288 bodů
4 – Milan Novotný 282 bodů
5 – Zdeněk Smrž st. 280 bodů 
6 – Vladimír Kulíšek 277 bodů
7 – Jan Kramár 270 bodů
8 – M.Klimeš 261 bodů
9 – Tomáš Racek 258 bodů
10 – Josef Hemzal 257 bodů
11 – František Šebesta 256 bodů
12 – Jiří Skoupý 250 bodů

Hody stály letos opět na vrcholu kulturního dění v obci. Proběhly ve dnech 17. – 19. srpna. Příprava samozřejmě začínala už několik měsíců předem. Ve vystoupení krojáků došlo ke změnám. Letos netančily svoje pásmo starší děti, protože z řad kluků nebyl dostatečný zájem. A tak po pátečních přípravách, úpravě návsi a postavení máje mohly hody začít. Radost kazilo páteční deštivé počasí, a tak generálka tanců proběhla v kulturním domě. Ale sobotní ráno bylo jak vyměněné a Svinošice se probudily do krásného slunného dne. Po Mši svaté a po předání hodového práva zatancovali všichni svoje pásma. Tance zahájili nejmladší krojáci, kteří měli opět velký a zasloužený úspěch. Po nich následovali ženáči a pásmo uzavřeli stárci. Na večerní taneční zábavě hrála kapela Prorock, pro kterou bylo postaveno zastřešené pódium. Večerní taneční pásmo obohatili ženáči novým vystoupením na melodii rozverné písničky „ Pepíčku, těš se“. O půlnoci se losovala tombola, kde hlavní cenu, „máju“, vyhrál pan Jaroslav Smrž. Účast na letošní zábavě byla rekordní, prodalo se přes 300 vstupenek.

První víkend v září byl ve znamení sportu. V pátek se pořádala soutěž v petanque pro děti s názvem „Svinošické kuličky“.

Pořadí:
1 – David Vala
2 – Ilona Antonovičová
3 – Mirek Šedý
4 – Lukáš Pospíšil

V sobotu pak propuklo klání mezi rodinnými týmy v petanque „Svinošické koule“ o putovní pohár. Letos se přihlásilo rekordních 21 družstev. Po urputných bojích na čtyřech hřištích se do finále probojovalo družstvo „Bubáci“, manželé Valovi, a družstvo „Staroušci“, manželé Hemzalovi. Po těžkém a vyčerpávajícím boji byli úspěšnější „Bubáci“. Obhájci z loňska, „Kozlíci“, skončili na 3. místě.

Pořadí:
01 – Bubáci (Valovi)
02 – Staroušci (Hemzalovi)
03 – Kozlíci 
04 – Účetní (V.Antonovičová + B.Schauer)
05 – Emíci (Bachelovi)
06 – Lucie (Šplíchalovi)
07 – Cihelňáci (Hlouškovi)
08 – Bazéni (Novotní)
09 – Všeborové (Minxovi)
10 – Ka-Brňáci (Antonovičovi)
11 – Přespolňáci (Fricovi)
12 – Slováci (Kocmanovi)
13 – Smržíci (Smržovi)
14 – MaxxTeam (Vaněrkovi)
15 – Hříbci (Smržovi ml.)
16 – Pavlíci (Pavlíkovi)
17 – JaJTým (Skoupí)
18 – Kopčáci (Antonovičovi)
19 – Tréglíci (Tréglovi)
20 – Uzlíci (Uzlovi)
21 – Autonova (Kulíškovi)

Po loňské úspěšné akci pro děti připravila letos Obecní knihovna v pátek 30.11. ve spolupráci s Obecním úřadem, pro malé i větší čtenáře další večerní čtení. Tentokrát pod názvem „Velká čertovská noc“. Pro děti byly připraveny ukázky pohádek a pověstí, ve kterých se to hemžilo čerty, ďábly a pekelníky. Čtení bylo doplněno promítáním pohádek. Potom mohli malí čtenáři nakreslit vlastní obrázek. Ty jsou vystaveny na Obecním úřadě. Zpestřením celé akce bylo pro zájemce přenocování v sále Obecního úřadu, kterého se zúčastnilo 10 dětí.
Tak jako každý rok v předvánočním čase se sešli občané Svinošic na Vánoční besídce v sále Obecního úřadu. Příchozí si poslechli pásmo písní a básniček, které pro ně s dětmi nacvičila paní Jitka Skoupá.
29.12. se pořádal již třetí vánoční turnaj ve stolním tenise. V dopoledních hodinách se utkali žáci do 15 let. Přihlášených bylo šest dětí.

Výsledky turnaje:
1 – David Vala
2 – Lukáš Pospíšil
3 – Antonín Fryc

Odpoledne pak změřili síly dospělí hráči. Letos se jich přihlásilo pouze 11 a tak se hrálo systémem každý s každým. Obhájce loňského vítězství se nedostavil a tak šanci na vítězství dostali další hráči.

Výsledek turnaje o putovní pohár:
1 – Robert Kocman
2 – Milan Novotný
3 – Jaroslav Kolář
4 – Milan Antonovič

Na jaře se v obci svážel železný odpad. Protože však obec o akci neměla zájem byl svoz nabídnut lipůvským hasičům.
Jedna z mála veřejných brigád byla věnována úpravě podlahy kulturního domu. Brigádníci vybrousili parkety zapůjčeným strojem a napastovali je. Zašlá a zčernalá podlaha tím značně prokoukla. 
Na nově rekonstruované budově Obecního úřadu se začaly projevovat závady na fasádě, a to takového rozsahu, že musela být fasáda předělána. Firma uznala nároky na záruku jen částečně, a tak Obecní úřad musel na tuto opravu doplatit ještě 200 000 Kč.
Pro zlepšení informovanosti občanů byla na návsi zřízena nová vývěska. Ta předchozí už nevyhovovala, a byla odstraněna.
V půlce října se v katastru Svinošic stala další tragická dopravní nehoda. Opět na stejném místě jako předcházející roky. Při odbočení na hlavní silnici od Lipůvky nedala řidička přednost velkou rychlostí jedoucím motorkám. První motorkář narazil do auta a převrátil je na střechu. Náraz byl tak prudký, že řidič motocyklu odletěl asi 50 m od místa střetu. Byl na místě mrtev. Ani druhá motorka nestačila zabrzdit a doslova se napasovala do vozidla. Řidička auta svým těžkým zraněním podlehla v nemocnici. Byla to už čtvrtá tragická nehoda na tomto místě během posledních let. A tak odbočka na Svinošice má smutné prvenství v širokém okolí. Při nehodách zde zemřelo již pět lidí. Rovný úsek silnice láká k rychlé jízdě a odbočující řidiči nedokážou odhadnout rychlost blížících se vozidel, převážně motocyklů.
Koncem roku ukončil svoji činnost Sbor dobrovolných hasičů. O práci ve sboru nebyl zájem, takže nemělo cenu dál toto sdružení udržovat. Požární ochranu obce bude zajišťovat SDH z Lipůvky. Tato služba přijde obecní pokladnu ročně na 10 000 Kč.
V Obecní knihovně ve Svinošicích bylo v letošním roce 2 262 knih, z toho 420 svazků naučné literatury. Čtenářů je registrovaných 43, z toho 8 do věku 15 let. Půjčovní doba je vždy každou středu od 16.30 do 18.30 hodin. Obec Svinošice zakoupila v loňském roce celkem 31 nových knih v celkové hodnotě 5.176,- Kč. 
Naše knihovna nabízí následující služby:
- půjčování knih a časopisů pro dospělé a dětské čtenáře
- informační služby
- meziknihovní výpůjční službu
- přístup na internet (pro čtenáře knihovny zdarma).

Stále ve větší oblibě je u našich čtenářů možnost meziknihovní výpůjční služby. Nabídka krásné i naučné literatury pro dospělé i dětské čtenáře obsahuje mnoho knižních novinek. V letošním roce bylo zapůjčeno z Regionálního oddělení v Blansku celkem 236 svazků. Návštěvnost veřejného internetu oproti r. 2006 mírně poklesla. V r. 2006 bylo 94 návštěvníků a v r. 2007 pouze 73 návštěvníků využívajících internet. Většina našich čtenářů využívá možnosti vlastního přístupu na internet a z řad starších čtenářů není tato služba bohužel plně využívána. O knihovnu se i nadále stará místostarostka paní Vladimíra Antonovičová.
Poslední den v roce se malí i velcí bruslaři sešli v odpoledních hodinách na ledové ploše místního hřiště. Zdarma se podávalo občerstvení pro žízeň i na zahřátí, zájem byl velký, a příjemně strávené odpoledne připravilo atmosféru pro večerní oslavu příchodu Nového roku.

Narození 
Daniel Zachoval 22.03.2007 Svinošice 106
Matyáš Kopunec 08.09.2007 Svinošice 149
Sofie Páleníková 16.12.2007 Svinošice 35

Úmrtí
Václav Vyskočil 30.01.2007 Svinošice 85
Vlasta Štěpánková 18.05.2007 Svinošice 103
Zdenka Prokopová 16.09.2007 Svinošice 95 

Svatby
Václav Zámečník 16.06.2007 Svinošice 96
Jana Žďárová 30.06.2007 Svinošice 100
Petr Hebelka 

Výročí
Vladimír Navrátil 30.04.2007 60 roků Svinošice 76
Anna Bártová 25.06.2007 60 roků Svinošice 33
Libor Blecha 18.07.2007 60 roků Svinošice 7
Antony Long 05.11.2007 60 roků Svinošice 24
Otto Průcha 05.10.2007 70 roků Svinošice 59
Marie Kolářová 27.07.2007 80 roků Svinošice 102
Bohumila Kodešová 05.11.2007 80 roků Svinošice 8

Dne 7. září 2007 oslavili Zlatou svatbu, padesát let společného života, Hildegarda a Jíří Kolářovi. Hodně štěstí a zdraví jim do dalších let popřál starosta obce pan Hemzal.

Nejstarší občankou Svinošic se stala paní Ludmila Smržová, Svinošice 82, která se letos dožila věku 86 let.
Vstup do roku 2008 trochu kalí obavy z plánovaných opatření v oblasti hospodářství a zdravotnictví, ale jak říká jedno staré české přísloví: „Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř“. A tak nastávající rok bude takový, jaký si ho uděláme.