MENU

- úvodní stránka

INFORMACE

- základní informace
- zastupitelstvo
- GDPR
- užitečné odkazy
- registr oznámení
- úřední e-deska
- informace

O OBCI

- současnost
- historie
- zajímavosti
- knihovna
- kronika
- služby
- fotogalerie

Království Komety
kronika 2011


2011

Začal nám nový rok. Pro mnoho lidí ne zrovna šťastně. Od začátku roku počal pokles platů a prudký nárůst cen. Vláda prošla krizí, při které se měnily ministerské posty. Přitom vyplulo na povrch mnoho skandálů, podrazů a osobní vypočítavosti. Lidé jsou politikou znechuceni a naší vládě už nevěří. Tato vláda, v rámci tak zvaného šetření, připravuje další nepopulární kroky, kterými drasticky sníží životní úroveň většiny obyvatel.
Ve světě se objevilo další válečné ohnisko. Lybijští oponenti Kaddáfiho režimu ustavili Národní gardu a přichystali převrat. Tím rozpoutali občanskou válku. Povstalce podpořily státy NATO pod vedením USA. Převrat a válka výrazně omezily těžbu ropy a zavinily tak citelné zdražení pohonných hmot v celém světě.
Na jaře postihla Japonsko největší přírodní katastrofa v dějinách. Nedaleko pobřeží udeřilo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály. Otřesy vytvořily obrovskou, třiadvacetimetrovou vlnu tsunami, která smetla pobřeží Japonska. O život přišlo 14 300 osob a dalších 900 se pohřešuje. Během ničivého zemětřesení byla vážně poškozena jaderná elektrárna Fukušima 1. Došlo k silnému úniku radiace, která kontaminovala hlavně oceán. Tato katastrofa je plně srovnatelná s „Černobylskou havárií.“
Začátkem května oznámil americký prezident Obama, že byl speciálním týmem amerických sil v Pakistánu objeven a následně zabit nejhledanější muž planety, Usama bin Ládin. Tento vůdce teroristů byl osobně zodpovědný za útoky z 11 záři 2001.Jeho smrt potvrdila teroristická organizace al-Káida a zároveň pohrozila odvetnými akcemi namířenými proti USA a jejím spojencům.
Den 7.9.2011 se zapíše do historie hokeje jako nejčernější den. U Jaroslavlského letiště v Rusku havarovalo při startu letadlo JAK-42 s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl. Všichni členové týmu zahynuli v troskách letadla. Bohužel mezi nimi byli i tři naši reprezentanti, Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. A také slovenský reprezentant Pavol Demitry. 
Na řadě míst České republiky se sešli hokejoví fanoušci, aby uctili jejich památku. Na mnoha náměstích a před hokejovými stadiony lidé zapalovali svíčky, pokládali květiny 
a pořádali smuteční pochody.
Po celosvětové hospodářské krizi se dostala do další krize celá Evropská unie. Některé státy unie se neúměrně zadlužují a strhávají s sebou celé společenství. Nejhůř na tom je Řecko, kde se hospodařilo takovým způsobem, že hrozí státní bankrot. Mezi problémové státy patří i Španělsko, Itálie a další. Ani ekonomicky silnému Německu se tato krize nevyhnula. Stav unie dopadl negativně i na státní rozpočet České republiky. Dokonce jsou obavy z rozpadu Evropské unie nebo alespoň zrušení společné měny – eura.
Nespokojenost s ministrem vnitra Radkem Johnem vyvrcholila podpisovou peticí za jeho odvolání. Odborový svaz nashromáždil přes 30 000 podpisů především od nespokojených policistů a hasičů. Ministr vnitra Radek John byl nakonec odvolán a na jeho místo byl jmenován Jan Kubica.
Nečasova vláda nadále prosazuje svoje tvrdé reformy. Jedná se především o reformy zdravotnictví, důchodovou reformu, zvyšování DPH, což má za následek podražení prakticky všech výrobků, produktů a služeb. Tyto reformy vyvolávají odpor velké části veřejnosti.
Díky této politice současné vlády se dostává až milion lidí pod hranici chudoby a 60% občanů nedosáhne ani na průměrnou mzdu. Naopak majetní a bohatí, díky vládní politice, nadále znásobují svoje majetky. Tato prohlubující se propast mezi bohatstvím a chudobou začíná vyvolávat vzrůstající napětí a podráždění v naší společnosti. 
Dne 18 prosince zasáhla celou naši zem smutná zpráva. Zemřel poslední Československý a zároveň první Český prezident, pan Václav Havel.Zemřel po dlouhé nemoci ve věku 75 let. Vláda České republiky vyhlásila třídenní státní smutek. Václavu Havlovi byl vystrojen státní pohřeb v Katedrále Svatého Víta na Pražském hradě 23.12.2011. Přišli se s ním rozloučit tisíce lidí z celé naší vlasti. Obřadu se zúčastnilo i mnoho celebrit z umělecké i světové politické scény. 

Počasí:
Asi v polovině ledna přišla náhlá obleva a teploty se dostaly až na 10°C. Následkem prudkého tání se vzedmuly hladiny mnoha řek a byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Naopak konec ledna přinesl silné mrazy a po celém území republiky se tvořilo nebezpečné náledí.
V jarních měsících bylo počasí převážně teplé. V květnu připomínalo spíš počasí letní. Zato léto nezačalo zrovna nejlépe. V červnu přišly silné bouřky a přívalové deště, které způsobily lokální záplavy. I celý červenec skoro propršel. Teploty dosahovaly občas extrémě nízkých hodnot, běžných pro toto roční období. Nebylo výjimkou, že teploty klesly až k 10°C. Počasí se umoudřilo v druhé polovině srpna, kdy naopak začala tropická vedra a teploty dosahovaly až 35°C. Kdo si počkal s dovolenou na konec prázdnin, určitě nelitoval. Příjemné letní teploty kolem 22°C trvaly ještě i začátkem září. 
Podzimní měsíce připomínaly spíše jaro. Teplé počasí pokračovalo i v říjnu a listopadu. V letošním roce bylo opravdu nádherné „babí léto“. Po celý podzim bylo velice málo dešťových srážek a listopad byl nejsušší v celé historii měření a překonal rekordní sucho z roku 1920. Teploty se pohybovaly až kolem 15 °C, což pro tento měsíc není zrovna typické. 

Ještě v polovině prosince nebylo po sněhu ani památky a teploty se pohybovaly 
kolem 0°C. Ani vánoční čas nepřinesl sněhovou nadílku. Den před Vánocemi sice přimrzalo a byla jinovatka, ale Štědrý den byl už zase na blátě. Až do konce roku se teploty držely nad nulou s občasnými dešti.

Kultura a sport:
Letošní ostatkový průvod masek obcí se opět vydařil. Sešlo se asi 30 masek, dospělí, děti i mládež. Všichni se shromáždili na návsi a po hromadném fotografování se vydali na průvod obcí, který vedl farář Otík, známá postavička z trilogie Slunce, seno…, se svým neodmyslitelným starým bicyklem.
V měsíci únoru se konal v kulturním domě dětský maškarní karneval. Dětí v maskách se sešlo poměrně hodně. Akce se mimořádně vydařila, za což patří poděkování především paní Páleníkové, která celé odpoledne zorganizovala a v masce klauna celý karneval vedla a bavila děti.

I letos se posledního dubna pořádalo ve skále u obecního úřadu pálení čarodějnic. Je škoda, že na tuto akci chodí čím dál míň občanů a vatra přiláká většinou spíš děti. Takže letos byl kolem 22 hodiny klid a oheň pomalu dohoříval.
Svoji činnost úspěšně rozvíjí obecní knihovna pod vedením paní Vladimíry Antonovičové. Mezi aktivity, kromě půjčování knih, patří i pořádání oblíbených cestovatelských besed s panem Hájkem. V letošním roce to bylo povídání o Filipínách a druhá beseda o cestování po Indonésii.
Začátkem června se uspořádal pro naše nejmladší občany na hřišti dětský den, plný her a soutěží.

V květnu se uskutečnila, ve spolupráci s Městskou knihovnou Blansko, v sále OU Svinošice výstava loutek spisovatelky a malířky Vítězslavy Klimkové. Výstava nazvaná Pohádková země měla opravdu co nabídnout. Krásné a roztomilé figurky známých i úplně neznámých strašidýlek, rarášků a skřítků přilákaly hlavně ty nejmladší. Celkem navštívilo výstavu asi 50 návštěvníků.

Letošní tradiční hody měli oproti jiným rokům několik změn. Nejdůležitější změnou byly vlastní svinošické kroje, kterých bylo ušito 12 párů nákladem 65 000 Kč, takže se již nemusí půjčovat. Změnu prodělalo i taneční pásmo, kterého se letos neúčastnili ženáči, kteří tím pádem nechodili ani v krojích. Takže celý program obstarali stárci a ti nejmladší. 
Velkým překvapením bylo přísně utajované půlnoční vystoupení stárků. Za ústřední melodie z filmu Slunce, seno, jahody vjel na kole na taneční parket pan starosta převlečený za známou figurku z filmu – faráře Otíka. Po něm nastoupili stárci převlečení do ženských krojů s věnečky na hlavách a zatančili v kruhu na písničku „Trnky brnky“. Potom se k nim přidala děvčata navlečená do pánských krojů. Toto veselé pásmo mělo takový úspěch, že tanec museli zopakovat.
Taneční zábava se konala tak jako loni přímo na návsi a hrála osvědčená kapela 
K-Band. Na zábavě bylo téměř 300 platících. Počasí vyšlo, i když ráno na mši drobně poprchalo. To byl také jediný zádrhel letošních hodů.
Petanquového klání, které se konalo poslední víkend o prázdninách, se zúčastnilo 
21 párů. Hrálo se opět na čtyřech hřištích a do velkého finále se nakonec probojoval JJ-Team, manželé Skoupí a Kozlíci, manželé Tvarůžkovi, kteří také celý turnaj vyhráli. A to už potřetí. Na třetím místě se umístili Ka-Brňáci, manželé Antonovičovi z Brna.
Předcházející den proběhla soutěž pro děti. Na prvním místě se umístil David Bureš, na druhém pak Jan Bureš a třetí skončil Jakub Racek.
Občanské sdružení Diakonie Broumov vyhlásila i v naší obci sbírku použitého ošacení. Předmětem sbírky bylo letní i zimní oblečení, lůžkoviny, prostěradla, ručníky. Rovněž pak domácí potřeby jako nádobí a sklenice, různé polštáře, deky, ale také obuv. A v neposlední řadě kompletní a nepoškozené hračky. 
Tato sbírka je určena jako materiální pomoc sociálně potřebným. V naší obci proběhla po dva dny a sešlo se poměrně velké množství darovaného ošacení a dalších věcí. Dík patří všem občanům, kteří si v této těžké a nejisté době vzpomenou i na ty nejpotřebnější.
V předvánočním čase byli v sále obecního úřadu přivítání do života naši noví občánci.

Ondřej Buchta                Svinošice 101
Abigail Brown                Svinošice 126
Tobias Vondrák               Svinošice 88
Viktorie Anna Horáčková  Svinošice 41

Pan starosta Hemzal všechny přivítal a popřál hodně štěstí v životě.
Letos o vánocích se upustilo od tradičního rozsvěcování vánočního stromu, který je na to už moc přerostlý. Výzdoba se tentokrát soustředila na náves. Vánoční osvětlení se dalo na nově zasazený smrk a zároveň se výzdobou osvětlila kaplička.
Ani letos se před vánocemi nezapomnělo na nejstarší občany. Vánoční posezení pro seniory zahájil pan starosta a děti, pod vedením paní Páleníkové, předvedly svoje vystoupení. Další vánoční akce byla připravena pro děti, pod názvem „Napište Ježíškovi svoje přání“. Jednalo se o vypouštění papírových balónků, na které děti napíší svoje přáníčka. Pro déšť a silný vítr musela být tato akce na poslední chvíli zrušena.
V roce 2011 bylo v Obecní knihovně Svinošice celkem 48 registrovaných čtenářů: z toho 8 čtenářů ve věku do 15-ti let. Knihovna má zaevidováno celkem 2 207 svazků – z toho 1 805 svazků krásné literatury a 402 svazků naučné literatury. Bylo zakoupeno celkem 20 nových knih a byla odebírána 3 periodika.
Celkem bylo vypůjčeno 1 924 svazků. Knihovnu navštívilo celkem 663 návštěvníků, internet využilo 17 návštěvníků a bylo uskutečněno 89 návštěv webových stránek knihovny. Opět se využilo možnosti vypůjčení knih z výpůjčního fondu z Regionálního oddělení Městské knihovny Blansko a bylo zapůjčeno celkem 8 souborů s celkovým počtem 304 svazků krásné a naučné literatury.

svatby:
Jaroslav a Soňa Sochorov
i 18.07.2011 Svinošice 161 

narození:
Abigail Brown
17.05.2011 Svinošice 126
Tobias Vondrák 09.08.2011 Svinošice 88
Viktorie Anna Horáčková 03.11.2011 Svinošice 41

úmrtí:
Zdenka Antonovičová
26.01.2011 Svinošice 2

výročí:
Jiřina Štěpánková
60 let Svinošice 9
Zdeněk Přikryl 60 let Svinošice 68
Ludmila Žďárová 60 let Svinošice 100
Miroslava Pánková 60 let Svinošice 84
Vojtěch Zeman 60 let Svinošice 98
Anna Odehnalová 70 let Svinošice 6
Zdenka Kramárová 70 let Svinošice 95
Eva Prokopová 70 let Svinošice 105
Vladimír Pištěk 81 let Svinošice 77
Libuše Knéslová 81 let Svinošice 36
Zdeněk Přikryl 82 let Svinošice 68
Marie Přikrylová 83 let Svinošice 68
Milada Svobodová 83 let Svinošice 39
Marie Kolářová 84 let Svinošice 102
Bohumila Kodešová 84 let Svinošice 8
Františka Šplíchalová 86 let Svinošice 79
Ludmila Smržová 90 let Svinošice 82

V letošním roce oslavili zlatou svatbu manželé Ludmila a Otto Průchovi. Všichni jim přejeme vše nejlepší do dalších společných let.